Süs Köpeği Cinsleri Arasında En Sevilen 8 Köpek Cinsi

tarafından
255
Süs Köpeği Cinsleri Arasında En Sevilen 8 Köpek Cinsi

Süs köpeği cinsleri ne kadar sevimli olduklarını herkes bilir. Uzun tüyleri, minik yüzleri ve tatlı bakışlarıyla, insanlara kendilerini hayran bırakırlar. Süs cinsleri sevimli oldukları kadar masraflıdırlar da.

En Sevilen Süs Köpeği Cinsleri

Bu asla büyümeyen koca bebeklerin bakımı sizi hem maddi hem de manevi anlamda zorlayabilir. Fakat ilk gördüğünüz anda kalbinizi eriten süs köpekleri sizi çoktan etkisi altına almıştır bile. Birçok süs cinsleri vardır. Fakat en sevilen 8 süs köpeği cinsini sizler için derledik.

1.      Pomeranian

Süs köpeği arasında en popüler olan cins Pomeranian’dır. Küçük görünmesine rağmen bize tilkiyi anımsatır. Bir tilki kadarda yüreklidir tabi. Kendinden büyük köpeklere bile kafa tutar.

Bekçi bir yapıya sahiptir. Tehlikeyi gördüğünde havlayıp sahibini uyarır. Bazen tehlike olmasa bile havlar. Ev yaşamı için çok uygundur. Zaten dışarıda yaşaması pek mümkün değildir.

2.      Cavalier King Charles

Süs köpeği cinsleri

Süs köpeği cinsleri

Uzun kulaklı şirin mi şirin bir süs köpeği cinsidir. Oyun düşkünü ve kucak bağımlısı olan Cavalier King sevmeye ve sevilmeye bayılır. Diğer köpeklerin aksine yabancılarla ve kedilerle çok iyi anlaşır. Çocukları da çok sever. Bu sebepten sahipleneceğiniz bu köpek evinize neşe katacaktır.

3.      Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier için çanta köpeği benzetmesi yapmak tam yerinde olur. Son derece cesur ve zeki köpeklerdir. Yabancılara ve diğer hayvanlara karşı saldırgan olurken sahibine karşı çok uysal ve sevecendir. Ev yaşamına çok kolay uyum sağlar. Uzun bir tüy yapısına sahip olduğu için her gün taramanız gerekir. Düzenli aralıklarla kulak, cilt, diş, tırnak, göz ve burun kontrollerini yaptırmanız gerekir.

4.      Süs Köpeği | Bichon Frise

sus-kopegi

Süs köpeği cinsleri arasında Bichon Frise, Bembeyaz puf puf görünümleriyle adeta bir yastığı anımsatır. Aşırı havlaması olmayan uysal bir süs köpeği istiyorsanız Bichon Frise tam size göre. Ayrıca küçük köpek cinsleri arasında çok fazla tüy dökmediği için bu da bir tercih sebebidir.

5.      Toy Poodle

Kaniş olarak da bilinir. Kıvırcık ve yoğun tüyleri suya dayanıklı olmakla birlikte neredeyse hiç dökülmez. Çok arkadaş canlısı ve oyuncudur. Hafif yaylanarak ve zarif yürüyüşleriyle kendilerine hayran bırakırlar.

6.      Papillon

Papillon’un kulakları tıpkı bir kelebek gibidir. Bu süs köpekleri eski dönemlerde saraydaki kadınların gözdesiydi. Hatta birçok ünlü ressam tablolarında Papillon cinsi köpeklere yer vermiştir. Uzun tüylü olmasına rağmen diğer cinslere göre bakımı daha kolaydır.

7.      Shih tzu

sus-kopegi

Süs köpeği cinsleri arasında oldukça uzun ve görkemli tüylere sahip olan Shih Tzu eski dönemlerde Çin’deki imparatorların göz bebeğiydi. Çok asil ve hayat doludur. Anlaşamadığı hiçbir canlı yoktur. İyi özellikleriyle en sevilen 8 süs köpeği listesine girmeyi başarmış olsa da, en yaramaz köpekler listesi yapıldığında 1 numarayla listenin başına yerleşmesi kaçınılmazdır.

8.      Pekinez

Pekinez cinsi köpekler ilgiye adeta aşıklardır. Sahipleri onlarla ilgilenmediğinde havlayarak dikkatlerini çekmeye çalışırlar. İlgi çekmediği takdirde saldırgan davranışlar sergileyebilir. Cinsleri içinde belki de en inatçı ve özgüvenli tür Pekinez’dir. Eğitimleri çok zordur. Fakat eğitildikleri takdirde çok uysal ve sakin bir yapıya bürünürler.

Köpek cinsleri, köpek bakımı ve köpek mamaları ile ilgili daha fazla bilgi arıyorsanız;