Yavru Köpekler Neden Isırır? Isırması Nasıl Engellenir?

tarafından
79
Yavru Köpekler Neden Isırır? Isırması Nasıl Engellenir?

Yavru köpeklerin ısırmasındaki etken sizi köpek sürüsünden sanması ve nasıl ki başka köpeklerle oyun oynamak için onları ısırıp kaçıyorsa sizinle de o şekilde oynamak istiyor olabilir. Bir diğer büyük olası köpeğiniz diş çıkarıyor olabilir.

Bebekler nasıl diş çıkarırken bir şeyleri ısırıp kaşıntıyı almaya çalışıyorsa köpekler de aynı şekilde diş çıkarırken kaşıntı yaşar ve bu kaşıntıyı azaltmak için sizi veya bir nesneyi ısırabilir. Tabi ki sadece altta yatan etkenler bunlar olmayabilir. Sahiplendiğiniz köpek o şekilde eğitildiyse eğer ki bu sebepten kaynaklı da ısırabilir ve şiddet gören köpeklerde de bu gözlemlenebilir.

Yavru Köpek Isırması Nasıl Engellenir?

yavru-kopekler

Yavru Köpekler

Yavru köpekler, kardeşlerini veya başka köpekleri ısırdıkları zaman canları acırsa inlerler. Bu şekilde ısıran köpek canını acıttığını anlar. Köpeğiniz sizi ısırdığı zaman siz de tıpkı diğer köpekler gibi ses çıkarın.

Köpeğiniz elinizi veya bacağınızı ısırdığı zaman hayır deyip kendinizi geri çekmeniz hiçbir işe yaramayacak, aksine oyun oynamak istediğinizi sanıp daha çok ısırmaya çalışacaktır. Yavru köpeklerin ağzı tıpkı insanların eli gibidir ve bir şeyi anlamak için, oynamak için ağızlarını kullanırlar.

Yavru Köpekler İle İletişim

Siz kendinizi veya ısırdığı eşyayı geri çekmeye çalıştıkça onu anlamak için ve oyun oynamak için daha çok ısıracaktır. Buna engel olmak için her yaptığın hayır deyip uzaklaşmanız. Bir zaman sonra sizin hayır deyip uzaklaşmanızı bir tepki olarak algılayacak ve ısırma eylemini bırakacaktır.

Yavru köpekler kesinlikle dayak ile veya cezalarla eğitilemez. Bu durum sadece korkmasına ve korkmasına sebep olup psikolojik sorunlara yol açacaktır. Yavru köpeğiniz tıpkı bebeğiniz gibidir. Onu anlamanın en iyi yolu neyi neden yaptığını bilmenizdir.

Köpeğinizin eğer dişleri çıktığı için etrafı ısırıyorsa ona ısırması için oyuncak alabilirsiniz. Eğer oyun için sizi veya bir nesneyi ısırıyorsa ona istikrarlı bir şekilde hayır diyerek o sıra onunla göz teması kurmayıp onunla ilgilenmemeniz. Hiçbir köpek doğuştan saldırgan değildir. Onu saldırgan yapan insandır. Köpek Ödül Maması ile köpeğiniz ile olan ilişkinizi geliştirebilirsiniz.