Kediler kaç yıl yaşar?

tarafından
73
Kediler kaç yıl yaşar?

Kedi sahibi olan herkesin en çok sorduğu sorulardan biri kediler kaç yıl yaşar sorusudur. Kediler 12 ile 18 yıl arasında yaşar. Dokuz canlı olduğuna inandığımız kediler aslında hiç de öyle değiller. Kedilerin ortalama yaşam süreleri 10 yıldır. Fakat bu süre yaşam koşullarına göre farklılık gösterir.

Kediler Kaç Yıl Yaşar? | Ortalama Yaşam Süreleri Ne Kadardır?

Kediler kaç yıl yaşar? Kediler gerek evde gerek sokakta en yakınım dostlarımız arasında yerlerini alır. Sahiplendiğimiz kedilerle zamanla aramızda derin bağlar kurulur. Eğer evcil bir kedi dostunuz varsa kendinizi yalnız hissetmeniz pek de mümkün değildir.

Türlü şirinliklerle evde kedi istemeyen ebeveynlerin bile kendine hayran bırakırlar. Bir süre sonra aile fertlerinizden biri haline dönüşür.

Kediler Kaç Yıl Yaşar? Ortalama Yaşam Sürelerini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

kediler-kac-yil-yasar

kediler kaç yıl yaşar

Beslenme, bakım, çevre ve sağlık gibi koşullar kedilerin ortalama yaşam sürelerini etkileyen faktörlerdir. Sokak kedilerinin ömrü evde beslenen kedilere göre daha kısadır. En yaşlı kediler listesi de bu şekildedir.

Sokak da yaşam mücadelesi veren sokak kedileri, dışarıda çok soğuk ve sıcak havalara maruz kalırlar. Bunun yanı sıra kötü beslenme ve diğer hayvanlardan hastalık bulaşma riski yüksektir. Bu da onların yaşam sürelerini azaltır. Evde beslenen kediler için risk yok mu? Tabi ki var.

Düzenli beslenmeme, iyi bir yaşam ortamı sağlanmaması ve aşıların düzenli yapılmaması ev kedilerinin kaç yıl yaşadığına etki eden faktörlerdir. Ayrıca kedilerin kısırlaştırılması yaşam süreleri açısından oldukça önemlidir. Kısırlaştırma birçok hastalığın önüne geçerken diğer hayvanlardan hastalık kapma olasılığını da azaltır.

Kedilerin Daha Uzun Ömür Sürmeleri İçin Neler Yapılabilir?

Kediler kaç yıl yaşar? İnsanlar olarak kedilerin uzun bir yaşam sürmesinde oldukça büyük bir etkimiz var. İlk olarak onlara gerekli sevgi ve ilgiyi göstermekle başlayabilirsiniz. Veteriner kontrollerini ve aşılarını aksatmadan düzenli olarak yaptırmalısınız. Kediniz için doğru mamayı seçmeli ve gerekli vitaminleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Doğru beslenmeme obezitenin yanı sıra birçok sağlık problemine yol açabilir. Sık sık su kaplarını temizlemeli ve yeterli miktarda sıvı almasını sağlamalısınız. Düzenli olarak kedi vitamini kullanmalı ve dişlerini fırçalamalısınız. Tüy bakımına özen göstermeli düzenli aralıklarla tarama işlemi yapmalısınız. Bütün bunları yaptığınız takdirde kedilerin daha uzun bir ömür sürmelerini sağlamış olursunuz.

Kediler kaç yıl yaşar sorusuna cevap aramanıza gerek kalmaz. Çünkü kedilerinize ne kadar iyi bakarsanız kediler kaç yıl yaşar sorusunun cevabını siz yanıtlamış olacaksınız. Sizinle o kadar uzun süre yaşama şansı olacağını unutmayın.