Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar? Ortalama Ömrü Kaç Yıl?

tarafından
67
Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar? Ortalama Ömrü Kaç Yıl?

Muhabbet kuşları, rengarenk görünümleri, cıvıl cıvıl sesleriyle insan dostlarının hayatına renk katar. Evimizi bir muhabbet kuşuyla paylaşmaya karar verdiğimizde, aklımıza ilk gelen soru “muhabbet kuşları kaç yıl yaşar?” sorusudur.

Bu şirin dostumuzla, zamanla aramızda sıkı bağlar kurulduğu için uzun yıllar bizimle yaşasın isteriz. Fakat muhabbetlerin ömrü insanlara nazaran daha kısadır. Evde beslediğimiz muhabbet kuşları 6 ile 8 yıl arasında yaşar. Nadir bir durum olsa da çok iyi bir bakımla bu süre 15 yıla kadar çıkabilir.

Doğal ortamında yaşayan muhabbetler evciller kadar şanslı değil. Evcillere göre yaşam süreleri daha kısadır. Birçok yırtıcı hayvanla bir arada yaşadıkları için avcılarla sürekli baş etmek zorundadır. Bu sebepten doğada yaşayan muhabbet kuşları 4 ile 6 yıl arasında yaşarlar. Ortalama yaşam süreleri 6-10 yıl arasıdır.

Muhabbet Kuşlarının Bakımı ve Beslenmesi

muhabbet-kuslari

Muhabbet kuşları kaç yıl yaşar

Kuşlar oldukça hassas canlılardır. Minik bedenleri hastalıklara ve tehlikelere karşı korunmasızdır. İnsan dostlarına yaşamlarına boyunca ihtiyaç duyarlar. Doğru bir bakımla uzun süre bizimle yaşayıp hayatlarımıza sevgi ve renk katmaya devam edebilirler.

Muhabbetin beslenmesi ve bakımı en önem vermemiz gereken konuların başında geliyor. Doğada yaşayan kuşları çiçeklerle, meyvelerle ve her çeşit tohumla beslenebilir. Evde beslenenler ise özel hazırlanan yemlerle beslenir. Kullanacağınız yem kuşunuzun ihtiyacı olan gerekli tüm besin kaynaklarını, vitamin ve mineralleri içermelidir. Su onlar için hayati önem taşır. Su kabını temiz tutmalı ve sık sık tazelemelisiniz.

Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar? Daha Uzun Yaşaması İçin Yapılması Gerekenler

Gerekli bakım ve önemi gösterdikten sonra, küçük dokunuşlarla hayatlarında büyük etkiler yaratmak mümkün. Zengin içerikli mamaların yanında ek olarak vereceğiniz bazı gıdalarda vardır.

Muhabbet kuşunuza kalamar kemiği, kuş kumu, gaga taşı ve mürekkep balığı kemiği verebilirsiniz. Her birinin kuşlar için büyük önemi ve faydaları vardır. Muhabbete sarımsak, soğan, çiğ patates ve mantar, aşırı şekerli gıdalar, tuzlu gıdalar, alkol, cips, çikolata, süt, asitli içecekler ve greyfurt asla vermemelisiniz. Bütün bunlar kuşunuz sağlığını büyük oranda riske atar.