Kaplumbağa Kaç Yıl Yaşar? Ortalama Yaşam Süreleri Ne Kadardır?

tarafından
134
Kaplumbağa Kaç Yıl Yaşar? Ortalama Yaşam Süreleri Ne Kadardır?

Sizce bir kaplumbağa kaç yıl yaşar? Yeryüzünde 250’nin üzerinde kaplumbağa türü bulunur. Soyları çok eskiye dayanan bu canlılar yaklaşık 200 milyon yıldır yeryüzünde varlıklarını sürdürmektedir.

Uzun yaşadıkları söylense de kaplumbağa kaç yıl yaşar? sorusu insanlar için merak konusu haline gelmektedir.

Ortalama yaşam süreleri, cinslerine göre değişim göstermekle birlikte 40 ile 200 yıl arasında değişir. Kaplumbağaların ne kadar yavaş hareket ettiklerini hepimiz biliriz. Kaplumbağalar açlığa asla dayanamazlar. Genel olarak otçul canlılardır fakat etçil türleri de vardır. Doğru beslenme yaşam sürelerini etkileyen faktörlerden biridir.

Kaplumbağalar doğal yaşam hayvanlarıdır. Fakat evcil hayvan olarak sahiplenebileceğiniz bazı cinsleri de vardır. Tosbağa olarak da bilinen kaplumbağalar yumurtlayarak ürerler. 2-3 ay kuluçkada kalacak yumurtaları toprağa gömerek koruma altına alırlar. Ayrıca dişi kaplumbağalar spermleri içinde 4 yıl saklayabilirler.

Caretta Caretta’lar Kaplumbağa Kaç Yıl Yaşar?

Halk arasında su kaplumbağası olarak da bilinen Caretta Caretta’lar en bilinen kaplumbağa türlerinden biridir. Denizlerde yaşayan bu canlılar sıra dışı ve görkemli görünüşleriyle kendilerine hayran bırakırlar.

kaplumbaga-kac-yil-yasar

Kaplumbağa Kaç Yıl Yaşar?

Caretta Caretta’lar kaç yıl yaşar sorusunun cevabı günümüzde biraz karmaşıktır. Ortalama yaşam süreleri 25-50 yıl aralığındadır. Fakat günümüzde insan elinin doğaya verdiği zararlardan dolayı yaşam süreleri gittikçe kısalmaktadır. Bu da Caretta Caretta’ları neslinin tükenmesi tehdidiyle karşı karşıya bırakır.

Et obur canlılardır. İstiridye, süngerler ve deniz analarıyla beslenir. Çok gelişmiş çene yapılarına sahip olduklarından sert kabuklu canlıları da çok kolay parçalayıp yiyebilir. Yumurtlama haricinde karaya çıkmazlar. Dişi bir deniz kaplumbağası ortalama 100-120 aralığında yumurta bırakabilir.

Dünyanın En Yaşlı Kaplumbağa Kaç Yaşında?

Dünyanın en yaşlı kaplumbağası olan Jonathan 1832’den günümüze kadar yaşamını hala sürdürmekte. İnsanlık tarihinde yaşanan birçok olayın yaşayan en önemli tanığı Jonathan’dır.

Tam 190 yaşında olan bu kaplumbağa, ufak tefek sağlık problemi yaşamasına rağmen  yaşına göre hala sağlıklı denilebilir. Bir diğer en yaşlı kaplumbağa ise Harriet adındaki dev Galapagos kaplumbağasıdır.

Harriet 1830 yılında dünyaya gelmiştir. Esaret altında geçirdiği hayatı 2006 yılında son bulmuştur. 176 yaşındaki Harriet 2. En yaşlı kaplumbağadır.