İşte Size 8 Adet Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri

tarafından
408
İşte Size 8 Adet Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri

Tüy dökmeyen kedi cinsleri temizlik ve alerjik kaygılardan uzaklaştırdığı için ailelerin ilk tercih sebebi oluyor. Hiç tüy dökmeyen veya çok az tüy döken kediler özellikle bebek sahibi aileler için biçilmiş kaftan.

Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri

Hayatımıza almaya karar verdiğimiz sevimli dostlarımızdan olan kedilerin, bazen bakımları zor olabiliyor. Bu bakımın zor olmasının sebeplerinden birisi de tüy dökme problemi. Tüy dökme problemi ilk defa kedi sahiplenecek ailelerin kafasını karıştırıp vazgeçmelerine sebep olabiliyor.

1.Sfenks Kedisi

Tüyü olmayan Sfenks kedisi, Soğuk ve ürkütücü gibi görünen fakat son derece sevecen ve dost canlısı olan bir kedi türüdür. Tüyleri olmadığı için güneşe ve soğuğa dayanıksızdır. Ciltleri çok kolay tahriş olan bu kediler düzenli olarak banyo yaptırılmalı veya ıslak bezle düzenli olarak silinmelidir.

2.Habeş Kedisi

tuy-dokmeyen-kedi-cinsleri

Habeş Kedisi sivri uzun kulaklı ve hafif üçgen kafa yapısına sahiptir. İpeksi ve sık tüy yapılarıyla tüy dökmeyen kedi cinsleri arasında yerini alır. Ayrıca metabolik olarak da tüy dökmemeye programlıdır demek doğru olur. Son derece hareketli ve oyuncu karakterleriyle bilinir.

3.Siyam Kedisi

Siyam Kedisi en zeki kedi türleri arasında yer alır. Kulak, yüz, pati ve kuyrukları vücudunun diğer bölgelerine göre daha koyu tonlara sahiptir. Tüyleri parlak, ince ve kısadır. Buda tüylerin dökülmemesinde büyük rol oynar. Önceleri hükümdarlara dostluk eden siyam kedileri sadık karakterleriyle sizin de can dostunuz olacaktır.

4.Bengal Kedisi

tuy-dokmeyen-kedi-cinsleri

Vahşi ve güzel görünümüyle leoparları aratmayan Bengal Kedisi, oldukça sevecen ve sıcak kanlıdır. Kısa ve sık tüylere sahiptir. Haftada 1-2 defa tarayarak tüy bakımı yaptığınız takdirde neredeyse hiç tüy dökülmesi yaşamayacaktır.

5.Cornish Rex

Cornish Rex hiperaktif ve oyuncu bir kedi cinsidir. Peşinizden bir dakika ayrılmayacağından emin olabilirsiniz. Cornish Rex çok kısa ve kıvırcık tüy yapısıyla diğer kedilerden farklı görünür.  Diğer kedilerde olduğu gibi altta bir koruyucu bir katmana sahip değillerdir. Tüy dökülmesi de yaşamayacağı için onu kucağınızdan hiç ayırmak istemeyeceksiniz.

6.British Shorthair

tuy-dokmeyen-kedi-cinsleri

British Shorthair çok çekici bir görünüme sahiptir. Çekici görünümün yanı sıra son derece uysal ve sakin bir karaktere sahiptir. Tek renk ve oldukça sık tüy yapısıyla tüy dökmeyen kedi cinsleri arasında yerini alır.

7.Sibirya Kedisi

Sibirya kedileri uzun ve kabarık tüyleriyle bilinir. Hem kabarık tüylü bir kedim olsun hem de tüyleri dökülmesin diyorsanız Sibirya Kedisi tam size göre. Uzun tüyleri olmasına rağmen, yağlı cilt yapılarına sahip olduklarından bu tüylerinin dökülmesini engeller.

8.Burmilla Kedisi

tuy-dokmeyen-kedi-cinsleri

Tüy dökmeyen kedi cinsleri

Burmilla Kedisi güzelliğiyle göz kamaştırır. Onun için kusursuz kedi tanımlaması yapmak tam yerinde olur. Kendi içlerinde kısa ve uzun tüylü olarak 2 gruba ayrılır. Kısa tüylü olan Burmilla’ların tarama ihtiyacı fazla olmazken uzun tüylü olanları haftada 1-2 defa taramak tüy dökülmesini ortadan kaldıracaktır.