Sıcakkanlı Kedi Cinsleri- En Sevimli 5 Kedi

tarafından
99
Sıcakkanlı Kedi Cinsleri- En Sevimli 5 Kedi

Sıcakkanlı kedi cinsleri belki köpekler kadar olmasalar da yine de genel olarak çoğunluğu sıcakkanlıdır. Bunu kendilerini sevdirmek istemelerinden, hep yanınıza durmasından ya da peşinizden gelmesinden anlayabilirsiniz. Bu sevimli hayvanlar evcilleştirilen evlerde de beslenebilen canlılar olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

 En Sıcakkanlı Kedi Cinsleri

 • Siyam Kedisi: Bu kedi türü genellikle mavi göz renkleriyle öne çıkmaktadır. Aynı zamanda dünyada en çok tercih edilen kedi türlerinden birisidir. En çok tercih edilmesinin sebebi ise siyam kedilerinin sıcakkanlı bir yapıya sahip olmasıdır.

Siyam kedileri, Tayland kökenlidir ve uysal hayvanlardır. Bu kediler Tayland’da kutsal olarak kabul edilmektedirler. Siyam kedilerinin tüylerinin renkleri genellikle beyazdır. Yaşam süreleri ise ortalama olarak 12 ile 14 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Kedi ödül maması ile de sıcakkanlılığı arttırabilirsiniz.

 • Tekir Kedisi: Tekir kedisi, Afrika kökenli bir kedi türü olsa da şuan onu dünyanın her yerinde görmek mümkündür.

Aynı zamanda Tekir kedisi en bilindik kedi türlerinden biridir. Karma renk tonuna sahip olmakla birlikte çoğunlukla koyu sarı renk ağırlık göstermektedir. Tekir kedilerinin tüyleri de çok az dökülmektedir. Bu da sahipleri için bir avantajdır.

 • Ragamuffin Kedisi: Bu kedi türü, sıcakkanlı olması ile birlikte sadık bir kedi olması ile de bilinmektedir. Ragamuffin kedisi; Himalayan ve İran kedisi genlerine sahiptir. Sıcakkanlı, sevimli ve oldukça sadık olan bu kediler yerlerine de çabuk alışmaktadır. Ortalama yaşam süreleri 11 ile 15 yıl arasında değişmektedir.
 • Himalayan Kedisi: Kedi türlerinde en sıcakkanlı kedi denilince akla gelen ilk türlerden birisi de Himalayan kedisidir. İlk bakışta asık suratlı oldukları için soğukkanlı olduğu zannedilse de tam tersi aksine çok sıcakkanlı hayvanlardır. Himalayan kedisi Nepal kökenlidir. İran kedisi ve Siyam kedisinin çiftleşmesiyle bu tür ortaya çıkmıştır.
 • Mısır Mausu: Görüntüleri itibariyle Tekir sıcakkanlı kedilerini andırmaktadırlar. Aslına bakılırsa karakter olarak da Tekir kedilerine benzemektedirler. Mısır Mausu kedilerinin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu kediler daha çok Mısır ve Orta Doğu bölgesinde bulunmaktadırlar. Yaşam süreleri ortalama 12 ile 14 yıl arasında değişmektedir.
 • Amerikan Curl: Gerek sıcakkanlı olmalarıyla gerek de sevimli ve tatlı olmalarıyla bilinen kedi türüdür. Kulak yapıları diğer kedilerden farklı olarak arkaya doğru dönüktür. Bu da onların daha sevimli görünmelerini sağlamaktadır. Tüy dökme seviyesi ortadır.

En Sevimli 5 Sıcakkanlı Kedi Cinsleri

sicakkanli-kedi

Sıcakkanlı Kedi cinsleri

 1. Scottish Fold (İskoç Fold Kedisi) : Bu kedi cinsinin sevimli küçük bir yüzü ve pelüş tüyleri vardır.

Bu sevimli mi sevimli İskoç kedileri ağırlıklı olarak gri renktedirler ve uysal olmalarıyla da bilinmektedirler. Bu kediler sahiplerini eğlenceli davranışları ile de sevindirirler. Arka ayaklarının üzerinde dururlar, sahiplerinin sırtlarında uyurlar ve bunun gibi daha birçok şey ile mutluluk kaynaklarıdır.

 1. Egzotik Stenografi Kedi: Kedilerin sevimlilik abidelerinin diğer temsilcisidir. Devasa yuvarlak gözleri, ipeksi tüyleri, kısa kulakları ve küçücük bir burnu vardır. Ataları ise Pers kedileridir. Çok sevecen ve eğlenceli bir yapıya sahiptirler.
 2. Farsça Kedi: Diğer ırklarla karşılaştırıldığında bu kedi en sevecenidir. Ve yerlidir. Kabarık kafa yapısı, kalın ve uzun tüyleri, yuvarlak ağzı ve etkileyici gözleri vardır.
 3. Birman Kedisi: Büyük ve kabarık tüylere sahip sevimli bir kedidir. Kahverengi ve siyah şeklinde tüyleriyle ve masmavi gözleriyle sevimliliklerine sevimlilik katılmıştır.
 4. Maine Coon Kedisi: En büyük yerli kedi ırkıdır. 40 cm uzunluğuna kadar büyüyebilmektedir. Maine Coon kedisi son derece sosyal olmakla da dikkat çekmektedir. Dikkat çekmeyi çok severler ve bu çok hoşlarına gider. Bu sevimli, tatlı kediler oyun oynamayı çok sevmektedir.