Kedi Eğitimi Nasıl Yapılır? Yavru Kediye Eğitim

tarafından
74
Kedi Eğitimi Nasıl Yapılır? Yavru Kediye Eğitim

Kedi eğitimi ve kedi birbirine zıt iki kavram gibi gözükse de kedilere eğitim vermek oldukça önemli bir konudur. Kediler diğer hayvanlara nazaran biraz daha bağımsızlığı seven hayvanlardır ve bu özellikleri ile insanları kendilerine hayran bırakırlar.

Kedi eğitimi denildiği zaman çoğu kişi aynı köpek eğitiminde olduğu gibi bir eğitim akla getirse de kedi eğitimi köpek eğitiminden çok daha farklıdır. Aynı zamanda zordur. Kedi eğitiminde temel amaç onlara bir şeyler yaptırmaktan ziyade kötü alışkanlıklarının önüne geçmektir. Bunun içinde çok büyük bir sabra ihtiyaç vardır. Sabrın yanında şansta oldukça önemlidir.

Her kuşun eti yenmez lafı tam kediler ile birebir uyuşan bir laftır. Çünkü her kedi eğitilmez. Sadece kişinin istemesi ile olacak bir şey değildir. Eğer kedi eğitilmek istemez ise kişi ne kadar isterse istesin ne kadar sabrederse etsin o kediyi eğitemez.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedi eğitimi zor bir mesele olduğu için öncelikle en kolayından başlamakta fayda vardır. Genel olarak bir kedinin böyle bir eğitime ihtiyacı yoktur.

Kedi tuvaleti eğitimini doğumundan birkaç hafta sonra annelerinden öğrenir. Ancak nadir olsa da bazı kediler bu eğitimi almamışta olabilir. Böyle bir durumda yapılması gerekilen ilk şey, kediye kumulu koyulu tuvalet kabını göstermektir.

Tuvalet kapının yeri her zaman sabit olmalıdır ve kolay kolay değiştirilmemelidir. Bu hem kedinin eğitimi açısından zor olur hem de kedi sahibini oldukça zorlar. Kediler tuvalet ihtiyacını giderirken yalnız olmaktan daha çok hoşlanırlar. Tuvalet kabının günlük temizliği ve haftalık dezenfeksiyonu kesinlikle unutulmamalıdır ve özen ile yapılmalıdır.

Kedilerde Tüy Bakım Eğitimi

kedi-egitimi

Kedi Eğitimi

Kediye öğretilmesi gerekilen ilk şeylerden biride tüylerin bakımıdır. Özellikle kedi uzun tüylü ise bu daha da önemlidir.

Kediler genellikle kendi kendilerine yeten hayvanlar arasında yerini alsa da tüy bakımı konusunda sahibine ihtiyaç duyar. Ancak kediler kendilerine dokunulmasından fazla hoşlanmadıkları için buna alıştırmakta fayda vardır. Bu durum başta zor gibi gözükse de zamanla kedi ile sahibi arasındaki bağı güçlendirir.

Yavru Kedi Eğitimi

Yavru kedilerin temel eğitimine olan katkı biraz sınırlıdır. Burada önemli olan büyük sabır ve kararlılıktır.

Yavru Kedi Eğitiminin İlkeleri

Yavru kediler en başta annelerini taklit ederler. Daha sonraları ise kendileri dünyayı keşfetmeye başlarlar.

Isırma ve Tırmalama

Yavru kedilerin ilk zamanlar tırnakları ve dişleri tam olarak gelişmez. Bundan dolayı sahipleri neye izin verildiğini ya da verilmediğini rahatlıkla anlatabilir.

Kum Kabı Kullanma

Doğumundan birkaç hafta sonra yavru kediler ilk eğitimlerini annelerinden alırlar. Çok nadir de olsa bazı kediler bu eğitimi alamayabilir bu durumda sahiplerine çok iş düşer.

Tuvalet eğitimini aldıktan sonra yavru kediler artık kum kaplarını daha kolay kullanır ve dışkılarını kum ile örtmeye başlar. Dışkılarını örtme alışkanlığı kazandırmak oldukça önemli bir konudur.

Genel olarak yavru kedilerin vücut dilini, yüz ifadelerini ve seslerini anlamak ne istediklerini anlamak ile eş değerdir ve bu kedilerin daha iyi hissetmelerini sağlar. Kedilerin nelerden nefret ettiğini iyi belirlememiz gerekir. Onları irite etmemeliyiz. Kediler Nelerden Nefret Eder?