Kedi Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?

tarafından
126
Kedi Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?

Kedi ısırması ve tırmalaması neden olur? Kediler evcil hayvan olarak en çok beslenen hayvanlardır. Dünyada en çok meşhur olan bu evcil hayvanlar hemen hemen her bölgede bulunur. Sokağında kedi olmayan bir memleket olduğunu sanmıyoruz.

2007 yılında yapılan araştırmalara göre kedilerin genetikleri ele alınır. Bu araştırma neticesinde MÖ 8000 senesinde Orta Doğu Afrika’sında bulunan Felis silvestris lybica isimli kedinin soyundan geldiği bulunmuştur.

Kediler yetiştiriliş tarzlarına göre evcil ve ya yabani olabiliyorlar. Kediler insanlar tarafından avlanıp, yenilebilen bir hayvan değildir. Kediler kendi başlarına yiyecek ihtiyacı karşılayan, aynı zamanda hem insanla, hem de hem cinsleriyle sosyal bir hayvan statüsündedir.

Kedilerde iletişim kokuyla, mırıldanmayla ve çeşitli seslerle olur.

Kedilerde üreme yüksek bir orana sahiptir. Bu nedenle bir doğumla birden fazla yavru kedi dünyaya getirebilirler.

Kediler günümüzde sokak hayvani olmasının yanı sıra evcilleştirilerek ev hayvanı olarak besleniyor. Yalnız bu durumdan bazıları rahatsız olabiliyor. Çünkü kediler belirli durumlarda ısırma ve tırmalama ihtiyacı duyarlar. Bunu neden yaparlar kısmını gelin birlikte inceleyelim.

Kedi Isırması | Kediler Neden Isırır?

Evcil olmayan kediler genel olarak yabancı oldukları şeyleri ısırmak isterler. İnsanla ama ellenmeye alışık olmayan kedi kendini savunmak için tırmalar ve ısırır.

Fakat evcil kedi ısırıkları farklı nedenlerden dolayı olabilir. Özellikle kedilerle elleriniz ve ayaklarınızla çok oynuyorsanız sizi ısırabilirler. Çünkü kedi doğası gereği ister insan, isterse başka bir kedi olsun oyun esnasında ısırma ihtiyacı duyabilir ve bu nedenle ısıra bilir.

Diğer ısırma örnekleri için ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Oyun oynarken
  • Çok severken
  • Ortada bir şey yokken sadece canları sıkıldığı için ısıra bilirler.

Kedi Isırması ve Tırmalamasına Nasıl Mani Olabiliriz?

kedi-isirmasi

Kedi Isırması

Kediler doğası gereği kendi aralarında da oynarken birbirlerini ısırırlar. Ancak biri daha fazla ısırıyorsa diğeri onu bir süre yalnız bırakıp oyun oynamayı kesiyor. Buradan yola çıkarak kedinizin sizi ısırdığı zamanlarda hemen onu sevmeyi veya oyun oynamayı kesip arkanızı dönmelisiniz. Bu onun için ‘demek ısırınca oyun duruyor’ anlamına geliyor.

Eğer kedi ısırması devam ediyorsa onu alın ve başka odaya koyun. Bu daha iyi anlamasını sağlayacaktır. Kediler doğaları gereği avcı gibi tırmalayabiliyorlar.

Ancak bizimle oyun oynarken tırnaklarıyla değil, patileriyle oyun oynaması gerektiğini öğrenmeliler. Bu nedenle eğer kediniz size pençe attıysa paniklememeniz gerekiyor. Olay esnasında hiç kıpırdamadan bekleyin. Bu onun için kaçmayacak algısı oluşturur. Bu esnada en doğru hareket hareketsiz kalmaktır.

Kediler tıpkı çocuklar gibi ilgi isterler. Yeri geldiğinde kedi eğitimi de gerekmektedir. İlgi görmedikleri ve oyun oynamadıkları kişileri tırmalayabilir ve ısırabilirler. Bunun nedeni evde yeteri kadar oynayamadıkları için sıkılmalarıdır. Eğer kediniz siz uyurken birden ayağınıza ve ya elinize sarılıyor ve tırmalıyorsa buda sıkıldığı için sizinle oynamak istediği anlamına geliyor. Bu nedenle kedinizle çokça oyun oynamayı unutmayın.