Yaş Kedi Maması ve Önerileri

tarafından
85
Yaş Kedi Maması ve Önerileri

Yaş kedi maması evcil dostlarımız olan kedilerin en sevdiği yiyecektir. Kokusu bile kendilerinden geçmek için yeterlidir. Bunun sebebi yaş mamanın daha lezzetli koku ve tada sahip olmasıdır.

Yaş mama kuru mamaya göre daha farklı koşullarda üretilir. Yaş mama et ürünleri, sebze, tahıl ve gerekli tüm vitamin ve mineralleri içerir. Jel dokusuyla kedilerde canlı av hissi uyandırdığı için kedilerin vazgeçilmezidir.

Yaş Kedi Mamasının Faydaları Nelerdir?

Yaş kedi maması kedinizin ihtiyacı olan bütün besin maddelerini içerir. Ayrıca su içmekte sorun yaşayan kediler için idealdir. İçeriğinde yüksek oranda su bulundurduğu için kedinizin su ihtiyacını karşılamış olur. Bu sayede böbrek ve idrar yollarında oluşabilecek sorunların önüne geçilebilir.

Yemek konusunda seçici davranan bir kediye sahipseniz, yaş mamalar kediniz için mükemmel bir alternatiftir. Lezzetinin yanı sıra sindirimi de kuru mamaya göre daha kolaydır. Fakat kuru mamanın da faydalarını da göz ardı edemeyiz. Bu yüzden daha sağlıklı ve dengeli beslenme için karışık beslenme yapmalısınız.

Yaş Mama Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

yas-kedi-mamasi

Faydalı ve doğru mama seçimi kedinizin yaşam kalitesi için büyük önem taşır. Yaş kedi maması seçerken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Tadı ve kokusunun yanı sıra içeriği, dokusu ve ebatları da önemlidir. Ayrıca yaş mama seçerken kedinizin yaşı, kısırlaştırılması, sağlık durumu, boyu ve kilosu da göz önünde bulundurulmalı. Özellikle kısırlaştırılmış kediler için kısır kedi maması tercih etmeniz önemlidir.

Seçeceğiniz yaş mama yüksek protein içerirken çok düşük karbonhidrat oranına sahip olmalıdır. Kimyasal koruyucu içeren mamalardan uzak durulmalıdır. Doğal koruyucu maddeler olan, rosemary extract ve tokoferol içeren markaları tercih etmelisiniz. Bu kedinizi alerjik uyaranlardan korumanızı sağlar. Ayrıca sıvı oranı minimum %75 olmalıdır.

Yaş Mama Ne Sıklıkla Verilmelidir?

Yaş kedi maması verirken veterinerinize danışmakta fayda var. Kedinize her gün yaş mama tabi ki verebilirsiniz ama gün içerisinde alacağı kalori oranını hesaplamak zorundasınız. Genellikle mama paketlerinin arkasında ideal ölçüler yer alır, o yönergelere ve veterinerinize danışarak doğru ölçüyü bulabilirsiniz. Ayrıca kedinize ödül olarak da haftada 4-5 defada yaş mama vermekte bir seçenektir.