Kedi Aşı Takvimi

tarafından
78
Kedi Aşı Takvimi

Kedi aşı takvimi ile kedilerinizin sağlığını kontrol ettiriyor musunuz? Evcil hayvanları hastalıklardan korumak için aşılar önemlidir.

Aşılar, kedilerinizin hastalanmasını zorlaştırır ve insanları kedilerin taşıdığı hastalıklardan korur. Kedi aşı takvimi, kedinizin ne sıklıkla aşılanması gerektiğine dair bir kılavuzdur.

Yaygın kedi rahatsızlıklarını önleyerek ve tedavi ederek kedinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Hemen hemen her ülkede bir kedi aşı takvimi zorunludur, ancak yerel sağlık yasalarına ve güvenlik hususlarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Mevcut hastalıkları tedavi etmek ve ilk etapta bunları önlemek için aşılar da mevcuttur.

Kedi Aşı Takvimi Önemi Nedir?

Kedinizin ne sıklıkla aşılanması gerektiğine dair bir kılavuzdur. İlk aşı genellikle üç aşının bir kombinasyonundan oluşur: kuduz, panleukopenia (Pn Leukopenia veya panleuk olarak da adlandırılır) ve HCM (Hematocrit veya hemokromatoz olarak da adlandırılır). Bu ilk aşı, yavru kediler büyüdükçe yapılır, böylece vücutlarında bir defada yeterli antikor bulunur.

kedi-asi-takvimi

Kedi aşı takvimi

Bu ilk aşılamadan sonra, aynı hastalıklara karşı ek koruma sağlamak için sonraki aşılar bir ay sonra yapılır. Kediniz üç aşıyı da zamanında almazsa, savaşması gereken hastalığa karşı korunmayacaktır. Sonuç olarak, bu hijyenik olmayan uygulama, yeterince erken durdurulmadığı takdirde hem sizin hem de kedileriniz için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kedi Aşı Takvimi Nedir, Ne İşe Yarar?

Dünya çapında kullanılmaktadır ve kedi sağlığı için gereklidir. Birleşik Krallık gibi bazı ülkelerde, veteriner hekimler, ilgili hastalıkla daha önce geçirilmiş bir enfeksiyona dair belgeleri olmadıkça, kedilerini yasal olarak aşılatmalarını zorunlu kılar.

Kedi aşı takvimine rağmen, bazı kedi sahipleri kedilerini aşılamayı unuturlar. Bu ihmal hem sizin hem de evcil hayvanlarınız için hayati tehlike oluşturan tıbbi sorunlara yol açabilir. Aşılama, hem evcil hayvanları hem de insanları ölümcül hastalıklardan korumanın mükemmel bir yoludur. Dolayısıyla tüm hayvanlar kuduz ve kuduz ensefaliti gibi ölümcül hastalıklara karşı düzenli olarak aşılanmalıdır.