Kuşların Tırnakları Nasıl Kesilmelidir?

tarafından
196
Kuşların Tırnakları Nasıl Kesilmelidir?

Kuşların tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz, bakımlarını yapmanız onların fiziksel olarak daha rahat olmasını sağlamaktadır. Kafesinizin içinde birden fazla kuş besliyorsanız, uzun tırnaklar ile birbirlerine ciddi zararlar verebilirler.

Bununla beraber çiftleşme dönemin olan kuşların sürekli temasla bulunduğunu göz önünde bulundurursanız tırnakların kesinlikle kesilmesi gerektiğini anlayabilirsiniz. Anne kuş, yavrularına istemeden tırnakları ile yara verebilir.

Kuşların Tırnakları ve Cinsleri

kuslarin-tirnaklari

Kuşların Tırnakları

Kanarya, saka, muhabbet kuşları ve diğer kuş türlerinde tırnakları kesmek için öncelikle kuşu korkutmadan avcunuzun içine alın. Kuşun kafasını işaret ve orta parmağınızın arasına alın, sırtı avcunuzun içinde olsun. Daha sonra ayaklarını tutarak tırnakları kesmeye başlayın. Tırnakların beyaz kısmı kesilir, pembe olan tırnak bölümünü asla kesmeyin.

Pembe olan kısım kesilirse kuşunuz çok acı çekecektir. Bu kısma yaklaşmayın ve biraz mesafe bırakacak şekilde kesin. Kesim aleti olarak normal bir tırnak makası olarak kullanabilirsiniz. Evinizde kullandığınız tırnak makasını asla kullanmayın, yeni tırnak makası satın alın.

Kuşlarda tırnak bakımı şart olmakla beraber mutlaka düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bu işlemi yaparken kuşları ürkütmeden, avcunuzda fazla sıkmadan yapınız. Evde Muhabbet Kuşu Eğitimi ve Bakımı ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.