Kısır Kedi Maması Önemi Nedir?

tarafından
120
Kısır Kedi Maması  Önemi Nedir?

Kısır kedi maması ve önemi nedir? Kısırlaştırma işlemi kedilerin daha sağlıklı ve daha uzun ömür sürmeleri için çok önemlidir. Dişi kedilerde rahim kanserinin, erkek kedilerde ise testis kanserinin önüne geçer. Kısırlaştırma sonrası cinsiyet hormonlarında düşüş gözlemlenir. Buda metabolizma hızını düşüreceğinden kedinizin kilo almasına sebep olur. Kısırlaştırılmış kediler için kısır kedi maması kullanmak bu sorunun önüne geçmenizi sağlar.

Bu süreçte kedinizle ilgilenmeli ve onların ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılamalısınız. Doğru mama seçimi yaparak kedinizin hem psikolojik hem de fiziksel olarak rahat bir süreç geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Normal Kedi Mamasıyla Kısır İçin Mama Farkı?

Kısırlaştırılmış kedinize normal kedi maması vermek büyük bir hatadır. Hormon düşünden dolayı iştahı artışı yaşayan kısır kediler, obezite başta olmak üzere birçok sağlık problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Normal kedi maması %20 yağ oranına sahipken kısır maması %10 yağ oranına sahiptir. Bunun yanı sıra besin değerleri yüksek, dengeli, A, C, ve E vitaminleri açısından zengin mamalardır.

Normal mamalara göre daha çok kalsiyum, fosfor ve magnezyum içerir. Kısır maması içerdiği mineraller sayesinde kedilerde böbrek taşı oluşmasının önüne geçer. Ayrıca kısır mamaları içinde bulunan Taurin maddesi kedinizin kalp ve damar sağlığının korunmasına katkı sağlar.

İyi Bir Kısır Kedi Mamasının Özellikleri

kisir-kedi-mamasi

Kısır kedi maması

İçerik açısından zengin, kaliteli bir kısır kedi maması, kedinizin psikolojik ve ruhsal sağlığı için çok önemlidir. İyi bir kısır kedi maması gerekli bütün vitamin ve mineralleri içererek kedinizin besin ihtiyacını tamamıyla karşılamalıdır.

  • Doğal antioksidanlar içermelidir
  • Gluten içermemelidir.
  • L-lizin bulundurabilir bu kas kütlesinin korunmasında rol oynar
  • A,C ve E vitamini içermelidir
  • Kalsiyum, fosfor ve magnezyum içermelidir
  • Protein ağırlıklı olmalıdır
  • Et ürünlerinin yanı sıra doğru oranlarda sebze ve tahıl içermelidir
  • Yapay koruyucu içermemelidir.

En İyi Kısır Maması Markaları Hangileridir?

kisir-kedi-mamasi

Kısırlaştırılmış kediler için kısır kedi maması seçerken kedinizin yaşı ve kilosunu göz önünde bulundurmalısınız. Hali hazırda kullandığınız markanın kısır kediler için olan mamasını kullanabilirsiniz. Bu kedinizin mamaya daha kolay alışmasını sağlayacaktır. Yaş kedi maması ve önerileri için de yazımızı inceleyebilirsiniz.