Kedi Vitamini Nedir?

tarafından
53
Kedi Vitamini Nedir?

Kedi vitamini evcil dostunuz için her ne kadar içeriği zengin, kaliteli mamalar kullansanız da bu bazen yeterli olmayabiliyor. Tıpkı insanlar gibi kedilerde, meydana gelen veya gelebilecek hastalıkları önlemek için vitamin takviyesine ihtiyaç duyar. Kedi vitamini burada devreye girer.

Bu vitaminleri kullanmak için önce veterinerinize danışmalısınız. Çünkü kendi başınıza kedinizde hangi vitaminin eksik olduğunu teşhis etmeniz mümkün değildir. Fakat belirtileri fark etmek elbette mümkündür. Veterinerinize bu belirtileri bildirdikten sonra yapılan testler sonucunda, kedinizin hangi vitamin eksikliği yaşadığını öğrenebilirsiniz. Öğrendikten sonra doğru vitamin takviyesiyle oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Kedi Vitamini Faydaları Nelerdir?

kedi-vitamini

kedi vitamini

Kedi vitamini kedinizin ihtiyacı olan vitamini karşılamanın yanında, birçok problemi de ortadan kaldırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve metabolizmayı hızlandırıp sindirimi kolaylaştırır. Enerji ve canlılık verir. Tüylerin daha sağlıklı olmasına fayda sağlar ve tüy dökülmesini azaltır. Kedilerde kalp ve damar hastalıklarını büyük oranda engeller. Her vitaminin ayrı faydaları olduğunu unutmamak gerekir

A vitamini: Göz sağlığında büyük rol oynar. Ayrıca deri ve tüy sağlığı içinde oldukça önemlidir. A vitamini sağlıklı üreme içinde fayda sağlar.

B2 vitamini: Tüy dökülmesini azaltır. Yavru kedilerin sağlıklı büyümesine yardımcı olur.

B7 vitamini: Kemik sağlığı açısından çok önemlidir. Özellikle uzun tüylü kedilerin, daha parlak ve sağlıklı tüylere sahip olmasını sağlar.

E vitamini: Bu vitamin bağışıklık sistemini güçlendirir, hücre yenilenmesine katkıda bulunur. Antioksidan özellik taşır. Özellikle yaşlı kedilerde yaşlılığın etkilerini gözle görülür bir şekilde azaltır.

B12 Vitamini: Güçlü bir sinir sitemi ve hafıza için olmazsa olmazdır.

D Vitamini: Kemiklere kalsiyumun erişmesini sağlar. Sağlıklı diş yapısı için D vitamini önemlidir. Ayrıca kedilerde yaşanan veya yaşanabilecek böbrek problemlerinin önüne geçer.

K3 Vitamini: Kanın pıhtılaşmasını önler.

Kedi Vitamini Nasıl Kullanılır? Kedilere Ne Sıklıkla Verilmelidir?

kedi-vitamini

Kedi vitamini macun ve tablet formlarında bulunur. Kullanacağınız vitamini veterinerinize danışarak, kedinizin yaşını, kilosunu ve sağlık durumunu göz önüne alarak vermelisiniz.

Vitamini direkt ağız yoluyla verebilirsiniz fakat çoğu kedi, vitaminlerin tadından pek hoşlanmaz. Bu yüzden mamaya karıştırıp vermek işinizi kolaylaştırır. Hangi sıklıkla vereceğiniz konusunda net bir şey söylemek doğru olmaz. Kedinizin durumuna göre buna veterinerinizle karar vermeniz doğru olacaktır.