Köpekler Kaç Ayda Doğurur? Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

tarafından
62
Köpekler Kaç Ayda Doğurur? Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Köpeğinizin hamile olduğunu öğrendiğinizde aklınıza gelecek ilk soru köpekler kaç ayda doğurur sorusudur. Köpeklerin hamilelik süreci ırkına göre değişmekle birlikte 56 ile 70 gün arasındadır.

Sadık dostlarımızdan olan köpeklerin hamilelik serüveni heyecan verici olduğu kadar oldukça da zor bir dönemdir. Bu süreçte onların yaşadığı değişimlere eşlik etmek ve yardımcı olmak onların rahatlaması açısından önemlidir. Köpeğinizin hamile olduğunu ilk haftalarda anlamanız mümkün olmaz. Ancak veterinere götürüp ultrason ile bakıldığında anlaşılır.

Köpeklerin Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Köpekler kaç ayda doğurur sorusuna cevap bulduktan sonra en merak edilen konu hamilelik belirtileri oluyor. İlk belirti bulantı kusma ve karın şişliğidir. İlerleyen dönemlerde meme uçları belirginleşmeye başlayıp renk değişimine uğrar.

Fiziksel belirtilerin yanında hormonsal değişimlerden dolayı ruh halinde de değişimler görülür. İştahsızlık, hareketsizlik, dinlenme ihtiyacı ve yalnız kalma eğilimi gözlemlenen değişimlerdendir. Köpeklerin hamilelik belirtileri arasında sinirli ve agresif olma ya da çekingen ve depresif olmada yer alır.

Köpeklerde Hamilelik süreci ve Doğum

kopekler-kac-ayda-dogurur

Köpekler kaç ayda doğurur

Sevimli dostunuzun hamilelik süreci büyük sorumlulukları da beraberinde getirir. İlk olarak veterinere götürerek bu sürecin kontrollü bir şekilde geçmesini sağlamalısınız. Köpekler kaç ayda doğurur takip edebilmek için kaç haftalık hamile olduğunu öğrendikten sonra veterineriniz sizi doğru bir şekilde bilgilendirecektir.

Yavru sayısını ancak 28. Günden sonra öğrenmek mümkün olur. Bu süreçte beslenme köpeğiniz için çok önemlidir. Hamilelikte daha çok vitamin ve minerale ihtiyaçları vardır. Kaliteli bir mama haricinde vitamin ve mineral takviyesi yapmak bu süreci daha sağlıklı ve sakin geçirmenizi sağlar.

Bir diğer önemli konu ise onu psikolojik olarak rahat hissettirmektir. Doğum yaklaştığında köpeğinize güvenli ve kapalı bir yer oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz alanı battaniye veya havlularla kaplayarak sıcak bir ortam yaratın.

Doğum belirtileri sık sık nefes alıp verme, sık idrar yapma, yuvasın kazma gibi belirtilerdir. Vajinadan gelen yeşil akıntı doğumun başladığını gösterir. Köpekler genelde doğumu kendi başına gerçekleştirir. Fakat 2-3 saat içerisinde doğum gerçekleşmediyse hemen veterinerinize götürmelisiniz.

Doğum yaparken stresli olan köpeğinizi sonrasında dinlenmesi için kısa süreliğine o alandan çıkarabilirsiniz. Dinlenen anneyi tekrar yavrularının yanına bırakıp bu zorlu sürecin bitimini onları izleyerek kutlayabilirsiniz.