Kedi Ödül Maması Nedir? Kaç Aylıkken Verilir?

tarafından
102
Kedi Ödül Maması Nedir? Kaç Aylıkken Verilir?

Tıpkı köpekler gibi kedilere de ödül maması verilir. Kedi ödül maması kedileri eğitmek için verilen mama türüdür.

Kediniz olumlu bir davranış sergilediğinde onu ödül maması ile ödüllendirirseniz, bu davranışı alışkanlık haline getirecektir. Bu lezzetli mamalar kedileri motive eder ve eğitilmelerini kolaylaştırır.

Kedi Ödül Maması Kaç Aylıkken Verilmelidir?

Kedi ödül maması, 6 ayını doldurmuş her yetişkin kedi türü için uygundur. 6. aydan önce kedilerin eğitimi zor olduğu için, kediniz ödül mamasının ne anlama geldiğini anlamayacaktır. Bu yüzden yetişkinliğe erişen kedinize uygun mamayı seçerek, onu eğitmeye başlayabilirsiniz. Fakat ödül mamasının yanında kedinize sevgi ve ilgi göstererek ödüllendirmeyi unutmamalısınız.

Kedi vitamini hakkında bilgi almak için https://tarzmama.com/kedi-vitamini/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Ödül Maması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ödül maması içeriğinde tuz ve sodyum bulundurur. Mamanın içerisinde eğer bunlar yüksek orandaysa kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü fazla tuz ve sodyum kedinizde böbrek ve idrar yolu hastalıklarına sebep olur.

Ödül maması seçerken kedinizin boyu, kilosu, yaşı ve sağlık durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Bu kriterlere göre mama seçimi yapmak son derece önemlidir. Katkı maddesi içeren mamalardan uzak durmalısınız.

Düşük kalorili olanları tercih etmelisiniz ki kilo problemiyle karşı karşıya kalmayın. Ayrıca kedinizin damak tadını tanımalı ve ona göre tercih yapmalısınız. Çünkü tadından hoşlanmazsa yemeyi reddedecektir.

Kedi Ödül Maması Ne Kadar ve Hangi Sıklıkla Verilmeli?

kedi-odul-mamasi

Kedi Ödül Maması

Bu konuda ilk bilmeniz gereken asla fazla vermemeniz gerektiğidir. Ödül mamasını normal mama gibi vermek büyük hata olur. Her ödül maması, farklı içerik ve besin maddelerine sahip olduğundan dolayı, mama üzerindeki tavsiye edilen miktarlara göre vermek uygundur.

Kediniz bu mamayı diğerlerinden çok seveceği için sürekli yemek isteyecektir. Asla o mağrur bakışlara yenik düşüp sık sık ödül vermemelisiniz. Aksi halde bunu alışkanlık haline getirir ve sağlığı büyük bir riske girmiş olur. Haftada 2 veya 3 defa ödül maması vermek ideal sıklıktır. Bunun haricinde ona sarılarak ve oyunlar oynayarak da ödüllendirebilirsiniz.

Ödül Maması Çeşitleri Nelerdir?

Fileto, sıvı ve stick formlara sahip birçok kedi ödül maması çeşidi vardır. Fileto mamalar yüksek oranda et içerir. Sindirimi kolaydır. Sıvı ödül mamaları kedilerin sıvı ihtiyacını karşılar.

Doğrudan tüpten vermek mümkündür. Fakat kuru mamanın üzerine sıkarak da verebilirsiniz. Kedilerin en sevdiği ödül maması şüphesiz stick formdaki mamalardır. Yumuşak dokuya sahip olan bu mamalar deniz ürünleri, kırmızı et veya beyaz et içerir.