Hollanda Lop Tavşanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

tarafından
69
Hollanda Lop Tavşanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hollanda lop tavşanı en küçük tavşan türüdür. Farklı renkleri, uzun sarkık kulakları ve kısa kürkleriyle tam bir şirinlik abidesidir.

En popüler tavşan ırkı olan lop tavşanı, son derece meraklı, enerjik ve zekidir. Ayrıca kemirme ihtiyacı diğer tavşanlara göre daha azdır. Arkadaş canlısı yapısıyla size çok iyi bir dost olacağından hiç şüpheniz olmasın.

Hollanda Lop Tavşanı Ne Yer? Nasıl Beslenmelidir?

lop-tavsani

Lop Tavşanı

Hollanda tavşanını tavşanlar için özel üretilen mamalarla beslemek en doğru karardır. Bu mamalar tavşanınızın ihtiyacı olan tüm besin kaynaklarını içerir. Fakat bunun yanında marul, havuç, maydanoz, armut, elma, muz, biber en sevdiği gıdalardandır.

Doğal ortamında çok fazla yonca tükettiği için evde de sık sık yonca verebilirsiniz. Bu onu son derece mutlu edecektir. Galeta, bisküvi ve elma kurusuna karşıda zaafı olduğunu bilmekte fayda var.

Lop Tavşanı Evde Beslemek İçin Uygun Mu? Yaşam Alanı Nasıl Olmalıdır?

Hollanda tavşanı evde beslemek için en uygun tavşan türüdür. Eğitilmeleri çok kolay olduğu için evinize çok iyi uyum sağlar. Özellikle tuvalet eğitimleri kedilerinki kadar kolay bir süreçtir. Lop, kafeste beslemek mümkün. Fakat tavşanınıza evinizin bir köşesinde yaşam alanı sunmak onu daha mutlu ve sağlıklı kılar.

Onun özgürlüğüne önem vermelisiniz. Tuvalet alışkanlığını da edindikten sonra zaten özgür olmaması için hiçbir sebep kalmayacaktır. Kemirme alışkanları pek olmasa da etraftaki, kablo gibi tehlikeli elektrikli eşyalardan uzak tutmayı unutmayın.

Hollanda Tavşanının Bakımı

lop-tavsani

Evcil hayvan sahiplenmek birçok görev ve sorumluluğu beraberinde getirir. Hollanda lop tavşanının bakımı oldukça kolaydır. Bilmeniz gereken en önemli şey onu asla yıkamamanızdır. Lop tavşanını yıkamak onun sağlığı için çok büyük tehlikedir. Hatta ölümüne bile yol açabilir. Zaten tıpkı kediler gibi temizliklerini kendi kendilerini yalayarak yaparlar.

Yoğun tüylere sahip olduğu için dökülmeler yaşanabilir. Düzenli tarayarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat belirli aralıklarla tıraş ettirmek tavşanınızı özellikle sıcak havalarda çok rahatlatır. Çok fazla zararı olmasa da ara ara özel tırnak makaslarıyla tırnaklarını kesebilirsiniz. Lop, günde 500 ile 700 ml arasında su tüketir. Sularını sık sık değiştirmeli, taze su içmelerini sağlamalısınız.

Lop Tavşanı Ne Kadar Büyür?

Çok küçük yapılara sahip olan lop tavşanı yetişkinliğe eriştiğinde 1-2 kg ağırlığa sahip olur. Cinsiyetleri ancak 5. Aydan sonra belli olur. İyi bakıldığı taktirde ortalama 10-12 yıl yaşayabilirler.

Hollanda Tavşanı Fiyatı Nedir?

Cinslerine göre değişmekle birlikte ortalama fiyatı 250-400 TL arasında değişir.