Köpek Ödül Maması Faydaları ve Bilinmesi Gerekenler

tarafından
101
Köpek Ödül Maması Faydaları ve Bilinmesi Gerekenler

Köpek ödül maması sevimli sadık dostlarımız olan köpeklerin eğitiminde kullanılır. Pozitif davranışlarını ödüllendirme için kullanılan ödül mamaları evcil dostunuzla daha iyi iletişim kurmanızı ve daha sağlam bağlar oluşturmanızı sağlar.

Ödül maması eğitim sürecinin vazgeçilmezidir. Ayrıca eğitimi kolaylaştıran en önemli unsurdur. Köpeğinizin olumlu davranışlarını ödüllendirdiğinizde, bu davranışı alışkanlık haline getirecek ve daha uyumlu hale gelecektir. Eğitimin yanı sıra içerdiği vitamin ve minerallerle sağlıklı gelişim ve büyümeye de fayda sağlar.

Ödül Maması Nasıl ve Hangi Aralıklarla Verilmeli?

kopek-odul-mamasi

Köpek ödül maması

Ödül mamaları rastgele vereceğiniz bir mama değildir. Köpeğinize ödül mamasını vermenizin asıl sebebi, eğitimi en kısa sürede tamamlanmak ve bulunduğu ortamda, doğru davranışlar sergilemesini sağlamaktır.

Ödül mamasını rastgele verdiğiniz takdirde köpeğiniz bu mamaların ne anlama geldiğini kesinlikle anlamaz ve lezzetli olduğu için sürekli ister. Yalnızca verdiğiniz komutlara uyduğunda ve pozitif davranışlar sergilendiğinde ödül maması vermelisiniz.

Köpekler zeki hayvanlar oldukları için bu ödül sistemini çok çabuk kavrar. Ve olumlu davranışlarını alışkanlık haline getirir. Ödül maması normal mama gibi planlı verebileceğiniz bir mama türü değildir.

Gün içinde çok fazla olumlu davranış gösteren köpeğinize defalarca ödül maması vermek zorunda kalabilirsiniz. Bundan dolayı doğru besin kaynağı içeren düşük kalorili ödül mamalarını tercih etmelisiniz. Ödül maması verirken ölçülü davranmalısınız. Aksi halde sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Köpek Ödül Maması Kaç Aylıkken Verilir?

Köpeklerin eğitimi yavruyken daha kolaydır. 3 aylık olan yavru köpeğinize gönül rahatlığıyla ödül maması vermeye başlayabilirsiniz. Fakat ödül maması seçerken köpeğinizin boyunu, kilosunu ve özellikle ırkını göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü bazı köpek ırkları her tür mamayı yiyemez. Onlar için özel hazırlanmış ödül mamalarını tercih etmelisiniz. Veterinerinize danışarak bu konuda doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Köpek Ödül Maması Çeşitleri Nelerdir?

kopek-odul-mamasi

Ödül maması seçerken zorlanmak mümkün. Tablet ve çubuk formlarında ödül mamaları mevcuttur. Tavuklu, kuzulu, ördekli, hindili, tahıllı veya tahılsız, sığır etli ve biftekli gibi birçok çeşit köpek ödül maması vardır. İçlerinden hayvan dostunuzun damak zevkine en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Kaliteli, bol mineral ve vitamin içeren bilindik markaları tercih etmek en doğrusu olacaktır.

En İyi Köpek Ödül Maması Markaları