Kediler Kaç Saat Uyur? Ne Kadar Uyumalılar?

tarafından
57
Kediler Kaç Saat Uyur? Ne Kadar Uyumalılar?

Kediler kaç saat uyur ve sağlığı için uyku düzeni ne kadar önemlidir? Kedinizin uyku saatlerini düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Her hayvan gibi kedilerin de uykuya ihtiyaçları vardır. Peki, kediler kaç saat uyur? Kediler ne kadar uyumalıdır?

Kedi Uykusu Neden Önemlidir?

İnsanlar gibi hayvanların da temel ihtiyaçlarından birisi uykudur. Kediler de tıpkı bizler gibi gün içinde harcadıkları enerjiyi uyku ile kazanırlar. Uyku hem vücut gelişimi hem de zihinsel gelişim açısından önemli bir aktivitedir. Uykunun kedilerde hafızayı arttırdığı öğrenmeyi kuvvetlendirdiği görülmektedir. Ancak yine de fazla uykunun yarardan çok zarar getireceği kesindir.

Kediler Kaç Saat Uyur?

Evcil bir kedi günlük uyku yaklaşık 15-16 saat kadar uyuduklarını söylemek mümkündür. Gün içerisinde şekerlemeler ve gece uykusu ile beraber bu süreler normaldir. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer nokta da kedilerin farklı yaşlarda farklı sürelerde uyuyor olmalarıdır.

Bir kedi ömrü boyunca aynı sürelerde uyumaz. Bu nedenle kedinizin uyku düzenini takip ederken bir uzmana da danışarak yaşına uygun saatler içerisinde olmasına dikkat edin. Aksi takdirde mutlaka bir veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir. Kediler kaç yıl yaşar bu konu hakkındaki yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kediler Kaç Saat Uyur?

kediler-kac-saat-uyur

Kediler Kaç Saat Uyur?

Belirttiğimiz gibi bir kedi yaşına göre en az 13 en fazla 18 saat uyumalıdır. Bu saat aralığı kedinin kişiliğe göre de değişkenlik göstermektedir. Kedilerin uykusunda bir diğer önemli faktör yaşadıkları ortamdır. Yaşadığı ortamda rahat edemeyen bir kedinin daha az uyuyacağı söylenebilir. Bu da onun sağlığında ciddi sorunlara yol açabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken yavru kedilerin uyku saatleridir. Yetişkin bir kediye göre çok daha fazla uyuyan yavru kediler, bu sayede kendilerini güvende ve tehlikeden uzak hissederler. Ayrıca kedilerin geceyi seven hayvanlar oldukları da söylenebilir.

Özellikle geceleri enerjik ve aktif olmalarının nedeni de budur. Akşam eve geldiğinizde müthiş bir enerjiyle sizi karşılaması bu nedendendir.

Kısacası kedinizin uyku düzenini mutlaka takip etmeniz gerekmektedir. Uyku düzenindeki değişkenlik, onun sağlığı açısından da önemli veriler sağlar. Bir kedinin normalden az veya çok uyuyor olması sağlık sorunlarının olabileceği anlamına da gelmektedir. Bu noktada hemen bir veteriner hekime başvurarak gerekli kontrollerini yapmayı ihmal etmeyin.