Toyger Kedisi Tüm Özellikleri ve Bakımı

tarafından
123
Toyger Kedisi Tüm Özellikleri ve Bakımı

En Değerli Kedilerden Birisi: Toyger Kedisi 1980 yılında, Bengal kedisinin de yetiştiricisi olarak bilinen Judy Sudgen tarafından Amerika’da geliştirilen bir türdür.

Sudgen bu türü yaklaşık 13 yıl gibi bir sürede başarı ile elde etti. Daha sonra kediye kızının talebi üzerine Toyger adını verdi. Bengal türü ile yerli bir ırkın çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmış bir türdür. Vahşi görünümüne rağmen son derece kibar ve nazik bir kedidir. Önceleri Avrupa’da ve Mısır’da görülen bu tür daha sonraları melezleştirilmiş ve şimdiki halini almıştır.

Toyger Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: ABD
  • Karakteri: Seçici, Temkinli, Uyanık
  • Tüy Rengi: Benekli, Değişken
  • Gövde: Zayıf
  • Kürk Yapısı: İnce ve Sığ
  • Kuyruk: Uzun ve İnce

Toyger Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Toyger kedisinin en önemli özelliklerinden birisi de diğer kedilerden daha zeki olmasıdır. Çok fazla temkinli, dikkatli ve uyanıktır. Genel olarak sosyal bir kedi türüdür. Bu yüzden çok kalabalık ailelerin tercih edeceği bir tür olarak da dikkat çeker.

Diğer bir özelliği de sadık olmasıdır. Bu kediler asla nankörlük yapmazlar ve sizlere sadık kalırlar. Ayrıca evin içinde çok gezer ve araştırma yapmayı da pek sever.

Bu kediler aynı zamanda kendisiyle ilgilenilmeyi de çok sever. Eğer onunla oyun oynamazsanız sürekli sizi rahatsız eder ve ilgi ister. Ayrıca daha önce belirttiğimiz gibi bu kediler görünen sert imajının aksine çok naziktirler.

Yeteri kadar ilgilendiğiniz zaman melek gibi olurlar ve sizleri mutlu ederler. Sizlerde çok fazla oyun oynamak ve ilgileneceğiniz bir kedi türü istiyorsanız Toyger kedisi tam sizlere göre bir kedi türüdür.

Toyger Kedisi Bakımı

toyger-kedisi

Toyger kedi türlerinin çok zor bakım ihtiyaçları bulunmamaktadır. O yüzden çok fazla iş temposuna sahip olan insanlar için de tavsiye edilmektedir. Fakat her kedi gibi bu kedi türünün de sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmesi için bir takım bakımlarının aksatılmaması gerekiyor.

Özellikle uzun ve kabarık tüylerini düzenli olarak taramanız ve ihlal etmemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu kediyi kedi fırçası ile tararsanız ölü derileri de temizlemiş olursunuz.

Bildiğiniz üzere kedi türlerinin çok fazla su ile işleri yoktur. Fakat yine de arada bir ılık su ile banyo yaptırırsanız bu minik dostları sevindirmiş olursunuz.

Bu kedi türünün diğer bir isteği ise düzenli olarak tırnaklarının kesilme işlemidir. Kedinize kedi tırmığı alarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Fakat kediniz bu durumdan çok fazla hoşlanmıyorsa onu bir veterinere götürebilirsiniz.

Toyger Kedisi Vücut Yapısı

Çizgili kulak yapısı ve iri kulak görünümü nedeniyle çok fazla talep gören kedi türlerinden birisidir. Toyger kedileri adeta bu çizgili yapısıyla kaplanları andırmaktadır.

Genel olarak renk tonu ise kahverengidir. Toyger kedisi aynı zamanda kaslı ve atletik yapıda bir türdür. Ayrıca bu türün kuyrukları tüylüdür. Bu da kediyi kaplana andıran en önemli özelliklerden birisidir. Ayrıca kuyrukları da kaplan kuyruğu gibi uzundur.

Toyger kedisinin kafa yapısı da orta büyüklükte olmasına rağmen geniştir. Gözleri ise şaşkın bir şekilde bakar. Sivri kulakları ise onları daha dikkat çekici bir görüme sahip kılmaktadır. Büyük ve uç kısımlara doğru genişleyen bir kulağı da vardır.

Yetişkin bir Toyger kedisinin ağırlığı ise 7 ile 12 kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Bu türler genellikle orta veya büyük bir görüme sahip olur. Kafa yapıları ile vücutları birbirleriyle doğru orantılıdır.

Toyger Kedisinin Çocuklarla ve Hayvanlarla İlişkisi

toyger-kedisi

Toyger Kedisi

Toyger kedileri çocuklarla çok iyi anlaşan kedi türlerinden birisidir. Ayrıca çocuklarınızı da korur ve onlara sahip çıkar.

Ayrıca bu sevimli dostlar evcil hayvanlarla da çok iyi geçinirler. Tabii ki doğumundan itibaren, farklı evcil hayvanlarla birlikte bulunması ve yaşaması onlar için daha iyi olacaktır.

Toyger Kedisi Sağlık Durumu

Toyger kedilerinde belli başlı sağlık sorunları görülebilmektedir. Bunlar:

  • Hipertrofik Kardiyomitopati, Progresif Retina Atrofisi ve Agalaktia’dır.

Toyger Kedisi Eğitilebilir Mi?

Toyger kedisi kendisine karşı nazik davranıldığı zaman uslu bir hal almaktadır. Özellikle bu kedi türüne getir-götür oyunlarını öğretebilirsiniz. Üstelik bu işlerde köpekler kadar başarılırdır. Belli başlı görevleri başarıyla yerine getirebilir.

Ayrıca tüm cins kediler için kedi aşı takvimi de oldukça önemlidir. Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi adına bu takvime dikkat etmek gerekir.