Peterbald Kedisi Tüm Özellikleri ve Bakımı

tarafından
120
Peterbald Kedisi Tüm Özellikleri ve Bakımı

Peterbald kedisi, 1993 yılında Rusya’da ortaya çıkmış bir kedi türüdür. Dünyanın en yeni kedi türlerinden birisidir. Oldukça popüler ve sevilen bir kedi türüdür. Sayıları çok azdır. Bu nedenle oldukça pahalı ve bulunması zordur. Peki, Peterbald Kedisi tüm özelikleri ve bakımı nasıldır?

Peterbald Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Rusya
  • Karakteri: Sakin, Zeki, Konuşkan
  • Tüy Rengi: Sarı, özel renkler, tüysüz
  • Gövde: Orta büyüklükte
  • Kürk Yapısı: Genellikle tüysüz, kısmen tüylü
  • Kuyruk: Uzun, kamçıya benzer

Peterbald Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Peterbald Kedisi, oldukça sakin ve sevecen bir karaktere sahiptir. Meraklı tavırlarıyla dikkat çeken Peterbald, çok zeki ve çevresindekileri çok çabuk algılayabilen bir türdür. Aile bireyleri ile oldukça derin ve sıkı bağlar kurabilmektedir.

Özellikle konuşkan tavırlarıyla sizi henüz kapıdayken karşılayan Peterbald, misafirlere de aynı özeni göstermektedir.

Peterbald kedisi, aile fertlerinden birisiyle birlikte uyumaktan da keyif almaktadır. Sevecen tavırlarıyla yanınıza sokularak sizinle birlikte uyumak isteyecektir.

Peterbald türünü diğer birçok türden ayıran özelliklerden birisi de zıplayıcı olmasıdır. Oldukça enerjik olan ve oyun oynamayı çok seven Peterbald kedileri kadife gibi bir tüy yapısına sahiptir. Bu da kedinizi severken kendinizi huzurlu ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Peterbald Kedisi Bakımı

peterbald-kedisi

Peterbald Kedisini diğer kedi türlerinden ayıran en önemli özelliğinin tüysüz olduğunu söylemiştik. Tüy dökmeyen kedi cinsleri arasındadır. Peterbald kedisi bakımında da tarama ihtiyacının olmaması önemli bir noktadır. Bu kedi türünü sadece nemli bir bezle silmeniz yeterli olacaktır.

Genellikle suyu da seven Peterbald kedisini ılık bir su ile yıkamanız sonucunda parlak bir görünüme kavuşacaktır.

Peterbald bakımında dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta da kulaklarıdır. Büyük ve açık kulaklara sahip olması nedeniyle kulaklarına toz birikimi oldukça sık görülür. Yine nemli bir bez ile düzenli olarak silmek gerekir. Aksi takdirde kulaklarının açık olmasından ve koruyacak tüylerinin bulunmamasından dolayı enfeksiyona yol açabilir.

Peterbald kedi türünü sahiplendiğinizde, kedinizin zinde ve canlı kalması için aşılanmasına önem vermeniz gerekmektedir. Yaşına uygun olarak veteriner kontrolünde düzenli olarak aşılanması gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca biraz sonra da bahsedeceğimiz gibi Peterbald türünün diş sorunu olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle düzenli olarak dişleri fırçalanmalıdır. Bu hem dişleri hem de diş etleri için önemlidir.

Peterbald Kedisi Vücut Yapısı

Peterbald, zarif ve bir o kadar da atletik bir vücut yapısına sahiptir. Oldukça güçlü olmalarıyla da tanınan bu kedi türü, badem rengi gözleri ve çıkıntılı burun yapıları ile de dikkat çekmektedir. Kamçı şeklinde kuyruğu ve uzun kulakları ile asil ve güçlü bir görünüme sahiptir.

Genel olarak beyaz, sarı ve gri gibi renklere sahip Peterbald, birçok farklı ve özel renge de sahip olabilmektedir. Direk deri görünümü ve kat kat derisi ile vahşi bir görünümü de olsa da sevecenliği bu görünüşünün çok üzerindedir.

Peterbald Kedisinin Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

peterbald-kedisi

peterbald kedisi

Peterbald kedisi, oyun oynamayı seven enerjik yapısı ile çocuklarla da iyi geçinmektedir. Suya girmekten ve çeşitli oyunlardan hoşlanan Peterbald, ev içinde çocuklarınız ile birlikte güzel zaman geçirmenizi sağlar.

Peterbald, diğer evcil hayvanlar ile de birlikte büyütüldüğünde epey sevecen tavırlar sergilemektedir. Dost canlısı ve enerjik tavırlarıyla birçok evcil hayvan ile birlikte yaşayabilmektedir. Ancak hem çocuklar hem de diğer evcil hayvanlar ile başlangıçta baş başa bırakılmaları doğru değildir. Alışması ve zaman geçirmeye başlaması halinde yavaş yavaş alıştırılmalıdır.

Peterbald Kedisi Sağlık Durumu

Yeni bir ırk olmasından dolayı sağlık sorunları günümüzde hala tam anlamıyla tespit edilmiş değildir. Ancak yapılan araştırmalarda Peterbald cinsini diş hastalıkları ile ilgili çeşitli kalıtsal hastalıklar taşıyabileceği düşünülmektedir.

Düzenli beslenme, kaliteli mama ve temiz bir ortam ile beraber 15 yıla kadar ömürleri vardır. Rutin kontrolleri ve aşıları uygulanmalıdır. Her kedi gibi Peterbald kedi cinsinin de iyi bakıma ve düzenli kontrole ihtiyacı vardır.

Peterbald Kedileri Eğitilebilir Mi?

Peterbald Kedileri eğitilebilir ve sesli komutlara yanıt alabileceğiniz bir kedi türüdür. Oldukça hızlı öğrenirler ve çevrelerini de hızlı şekilde algılayarak davranışlarını şekillendirirler. Bu nedenle eğitilebilir bir kedi türü olduğu söylenebilir.