Kediler Nankör Mü? Neden Nankör Olarak Bilinirler?

tarafından
41
Kediler Nankör Mü? Neden Nankör Olarak Bilinirler?

Halk arasında nankör olarak nitelendirilen kediler, gerçekten de Kediler nankör mü? Aslında hiçte nankör olmayan bu sevimli canlılara nankör denilmesinin sebepleri nelerdir? Nankör sıfatı ile sıkça anılırlar çünkü kediler, diğer evcil hayvanlara göre daha özgürlerdir. Genellikle de köpeklerle kıyaslanırlar ve köpekler gibi çok sadık olmadığı için nankör hayvanlarmış gibi algılanırlar.

Bunun nedeni kedilerin insanlar ile iç içe yaşama süresini köpekler kadar eskiye dayanmamasından kaynaklanır. Köpekler genellikle insanlara bağlı olarak bir yaşam sürdürme davranışı sergiler, kediler ise yaban hayatından gelen refleksleri ile bağımsız davranışlar sergilemeye daha yatkınlardır.

Doğada rekabet içinde olan kediler daha içgüdüsel hareketler sergilerler. Kedilerin yapmış olduğu bu içgüdüsel hareketlerin, insanlar tarafından nankörlük olarak adlandırması doğru değildir. Ayrıca köpekler 13 bin yıldır insanların hayatındadır fakat kediler sadece 3 bin yıldır insanların sosyal hayatında ve evlerinde yer bulmuşlardır. 3000 yıllık bir geçmişle tam olarak evcilleştiklerini söylemek ise pek mümkün değildir.

Tüm bunların yanı sıra kediler verilen besinleri kısa bir sürede tüketirken, köpekler ise genellikle saklama içgüdüsüyle hareket etmektedir. Anlık bir iç güdü ile hareket ederek agresif tavırlar sergileyen kediler, bazı insanlar tarafından nankörlükle suçlanabilir. Ancak bu durum ve yapılan davranışlar onların nankör olduğu anlamına gelmez.

Kediler Nankör mü? Kedilerin Nankör Olmadığını Kanıtlayacak Davranışlar

Kediler konuşma yeteneğine sahip değiller ancak çevredekilerle ve onları sahiplenen diğer kişilerle farklı şekillerde iletişim kurmaya çalışırlar. Ancak bazı insanlar, kedilerin bu davranışlarının bir iletişim şekli olduğunu anlarken bazıları anlayamamaktadır. Peki, kediler size ne söylemek istiyor? Hangi davranışı neyi anlatıyor? İşte kedilerin size karşı yaptığı davranışlar ve altında yatan sebepler;

Kedilerin Patileriyle Sahiplerine Dokunmak İstemesinin Sebebi Nedir?

Bazı zamanlar üzerinize çıkıp patileriyle sizi yoğurmak isteyebilirler. Yapmış oldukları bu davranış, size olan sevgilerini göstermelerinin en iyi yollarından biridir. Bunu yaparken sizin ondan korkacağınızı düşünmezler aksine sizin de kendilerini sevmenizi isterler. Bu kadar sevgiye düşkün bir varlık olması sebebi ile kediler nankör mü sorusunu sormak bile büyük hatadır.

Kedilerin Sahiplerine Hediye Getirmesi

Bazen zamanlar, size ağzıyla bir kedi oyuncağı veya başka bir ölü canlı getirebilirler bu durumda sizi sevdiğini gösterir. Çünkü kediler genellikle yalnızca sevdiklerini ödüllendirmek isterler.

Kedilerin Yüzlerini Sürtmesinin Nedeni

Kediler nankör mü?

Kediler nankör mü?

Kediler nankör mü sorusundan evvel hareketlerinin ne anlama geldiğini ve neyden hoşlandıklarını bilmek önemli.Kediler kimi zaman yüzlerini sizin yüzünüze sürtebilir. Uzmanlara göre kedilerin kafalarında ve yanak bölgelerinde bazı gizli bezler vardır ve bu davranışı yapmalarında ki amaç kokularıyla sizi işaretlemeleridir. Bu davranışları da size olan sevgisinin göstergesidir. Hatta sizi ailesinden biri olarak gördüğünü göstermeye çalışırlar.

Kediler Dik Dik Bakarak Ne Anlatmak İstiyorlar?

Kadiler nankör mü elbette ki değil. Kediler gözlerinizin içine dik dik bakıp bir süre öyle kalabilirler. Sizin ilginizi üzerlerine çekmek isterler. Bu davranışı bazen korktukları için ani refleks olarak da yapabilirler. Biz ise dik dik baktıkları sırada tedirgin olup bunu ürkütücü bulabiliriz. Kediler nelerden nefret eder bunun hakkında bilgi sahibi olmak için de yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedilerin Kuyruk Uçlarına Doğru Kıvrılmasının Anlamı Nedir?

Kedilerde iletişim kurmada ki diğer bir aracı ise kuyruklarıdır. Vücutlarını kullanarak size birçok şeyi anlatmaya çalışabilirler. Mutluluklarını göstermek amacıyla kuyruklarını kabartır ve titretirler. Aynı davranışı bazen sinirlendiklerinde de gösterebilirler.

Kediler Sahiplerini Neden Takip Eder?

Bazı kediler en az bir köpek kadar düşkündür sahibine ve bu nedenle kediler nankör mü sorusuna rahatlıkla hayır diyebiliriz. Hatta sahibi nere giderse onu takip eder, masa, sandalye demeden hepsinin üzerinden atlarlar ve peşinizi bırakmak istemezler. Aslımda yapmış olduğu bütün bu davranışlar sizlere olan sevgilerinin bir göstergesidir ancak anlık sinirlenme ya da sizi hoşnut etmeyen davranışları onları nankör hayvanlar olarak nitelendirmenize sebep olabilir.