Yavru Kedi Ne Yer? Neler İle Beslemeliyiz?

tarafından
89
Yavru Kedi Ne Yer? Neler İle Beslemeliyiz?

Kediler ömrünün ilk 6 ayını yavru olarak geçirir. Eğer yavru bir kedi sahiplenecekseniz, yavru kedi ne yer, nasıl beslenmeli gibi konular hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Çünkü ilk 6 ay hızlı bir büyüme ve gelişme gösteren yavru kedilerin doğru beslenmesi çok önemlidir. Yeterli miktarda besin alamazsa, bu hem yavruyken hem erişkinliğe ulaştığında sağlık sorunlarına yol açar.

Kediler ilk 8 hafta anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Anne sütü yavru kedinin gerekli bütün besin ihtiyacını karşılar. Sütten kesildikten sonra katı gıdalara geçiş yapılabilir. Ayrıca Kediler Nelerden Nefret Eder? bunu da iyi tespit etmemiz gerek.

Yeni Doğmuş Yavru Kedi Nasıl Beslenmelidir?

yavru-kedi-ne-yer

Yavru kedi ne yer

Yeni doğmuş yavru kedilerin beslenmesi ve bakımı oldukça zordur. Yavru kedi, annenin ölmesi, hastalanması, yavrusunu reddetmesi gibi sebeplerden dolayı anne kediden ayrı düşebilir. Bu durumda yapacağınız ilk iş süt anne aramak olmalı.

Çoğu anne kedi başka yavruları kabul eder. Fakat süt anne bulamadıysanız yavru kedinizi beslemek artık size düşüyor. Yeni doğmuş yavru kedinizi ilk 4 hafta anne sütü tozu ile beslemeniz gerekir. Bu konuda veterinerinize danışıp yavru kedi ne yer, nasıl beslemelisiniz öğrenebilirsiniz. İlk 4 haftadan sonra süt tozuyla birlikte yaş mama vermeye başlayabilirsiniz.

Yavru Kedilerin Asla Yememesi Gereken Besinler

Yavru kedilerin asla yememesi gereken besinler arasında süt ilk sırada yer alır. Her ne kadar kedilerin sütü çok sevdiğine inansak da aslında süt kediler için oldukça zararlıdır. Midelerinde laktozu sindirecek enzim bulunmaz buda ishale yol açabilir. Çiğ yumurta tüketmek zehirlenmelere yol açabilir.

Yavru kedinize kemik vermek büyük bir hatadır. Kemikler boğulmaya, sindirim sitemi rahatsızlıklarına ve dişlerin zarar görmesine sebep olur. Soğan, sarımsak, çiğ et, çiğ balık, çiğ tavuk, şekerli gıdalar, tuzlu ve baharatlı gıdalar, sakatatlar ve köpek maması özellikle yavru kedilerin asla yememesi gereken besinler arasında yerlerini alır.

Yavru Kedilere Mama Dışında Ne Verilebilir?

yavru-kedi-ne-yer

Yavru kedi ne yer diye araştırırken en çok karşımıza çıkan tabi ki mamalar oluyor. Fakat kedinize mama haricinde de besinler verebilirsiniz. Pişirilmiş olan tavuk, balık, kırımızı et, hindi, kuzu eti gibi gıdalar yavru kedinizi oldukça mutlu edecek ve besin ihtiyacını bir hayli karşılayacaktır. Yalnız etlerin yağsız olmasına özen gösterin.

Evde kedi maması yapmak da mümkün. Evde yapacağınız kedi mamalarına %10 olacak şekilde sebze eklemek protein alımına yardımcı olacaktır. Yine de yavru kedi için en iyi beslenme önerisi bünyelerine uygun, kaliteli ve besleyici yaş veya kuru mama çeşitleridir. Veterinerinize danışarak kediniz için en uygun mama çeşidini bulabilirsiniz.