Dünyanın En Küçük Kedi Irkları

tarafından
95
Dünyanın En Küçük Kedi Irkları

Dünyanın en küçük kedi ırkları tıpkı diğer hayvanlara göre daha çok özgürlük düşkünü olan tüm kediler gibidir. Kediler hem çok sevimli hem de çok asi bir hayvandır.

Kedi deyince akla tek bir kedi ırkının gelmesi yanlıştır. Dünya üzerinde yaklaşık 70 kadar evcil kedi cinsi bulunur, bu cinslerin arasında çok büyük olmayan bazı farklılıklar da vardır. Bu farklılıklarından biride boyut farkı. Bazı kedi cinsleri cüce kediler olarak adlandırılırken bazıları da dev kediler olarak adlandırılır.

Dünyanın farklı yerlerinde yetişen birkaç küçük kedi cinsi vardır ve bu kediler küçük olmaları ile popüler olmuşlardır.

Dünyanın En Küçük Kedi Irkları Sıralaması

  1. Singapura
  2. Munchkin
  3. Cornish Rex
  4. Devan Rex
  5. Amerikan Curl
  6. Skookum

Dünyanın En Küçük Kedi Irkları | Singapura

Bu kediler son zamanlarda ilgi görmeye başlayan eski cins kedilerdir. Bu kediler ilk olarak Singapur’da ortaya çıkmış ve ismini buradan almıştır. Singapur’da bu kedi türlerinin sokakta yürürken görülmesi oldukça yaygındı. Daha sonra Singapura kedi türleri İngiltere ve Fransa’da görülmeye başlamış ve böylelikle popülerlik kazanmıştır.

Singapur’a kedisi aynı zamanda dünyanın en küçük kedi ırklarından biri arasında yerini alır. Bu kediler yuvarlak başlı olup kısa burunları ile dikkatleri üzerlerine çekerler. Vücutları ise oldukça kaslıdır ve gözleri badem şeklindedir. Singapura kedileri ince ve kısa tüylere sahip olup kedilerin çoğunun rengi açık renkli ya da kahverengidir. İnsanlar bu kedileri karakter özelliklerinden dolayı evcil hayvan olarak seçerler.

Munchkin

Bu kedi türü kısa bacakları ile neredeyse yere yapışık gibi gözükür. Munchkin kedisi Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en kısa kedisi olarak adını yazdırdı. Munchkin kedilerin ağırlıkları en fazla 4,2 olabiliyor.

Bu kediler doğal bir genetik mutasyon sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Kısa bacaklara sahip olmalarına rağmen oynayabiliyor ve hatta zıplıyor.

Farklı desen ve renklerde uzun ipeksi tüyleri vardır. Bu kediler çok eğlenceli aktif ve cesur aynı zamanda meraklıdır. Bu özellikleri ile özellikle çocukların dikkatini daha çok çekiyorlar.

Munchkin kedilerinin çok fazla bakıma ihtiyacı yoktur ve her eve kolaylık ile uyum sağlayabilir.

Cornish Rex

dunyanin-en-kucuk-kedi-irklari

Dünyanın En Küçük Kedi Irkları

Bu kedi türü İngiltere kökenli olup en fazla 4,5 kilo ağırlığına sahiptir.

Cornish Rex hafif kıvrım su tüyleri ve kıvırcık bıyıkarı ile dikkat çeker.

Dünyanın En Küçük Kedi Irkları |Devon Rex

Var olan en küçük kedilerden biri de Devon Rex. Bu kedi türü İngiltere’nin Devon ilçesinde oldukça yaygın görülen 2 yerli kediyi çiftleştirdikten sonra meydana geldi. Bu kedilerin dalgalı ve kalın tüyleri vardır. Bu kedi türü çok fazla tüy dökmez.  Tüy dökmeyen kedi cinsleri hakkındaki yazımızı tam da bu noktada inceleyebilirsiniz.

Aynı zamanda Devon Rex hipnotik oval gözleri ile büyük kulakları nedeni ile çok dikkat çeker.

American Curl

Amerikan kökenli olan bu cins kedilerin kulakları dışa dönüktür. American Curl ait olan kedilerin en fazla ağırlığı 4,5 kilo olabiliyor.

Skookum

Bu kedinin de kökeni ABD olup küçük boyutları ile birlikte bir fino olarak da bilinir. Bu kediler kısa bacakları ile ve kıvırcık tüyleri ile bilinir.

Laperme ve Munchkin cinsi kedilerin birleştirilmesi ile ortaya çıktığı için deneysel cins olarak da bilinir.

Yazının resimli halini buradan indirebilirsiniz.