Kısa Tüylü Köpekler ve Özellikleri

tarafından
179
Kısa Tüylü Köpekler ve Özellikleri

Kısa tüylü köpekler sık, kısa ve güçlü tüy yapılarına sahiptir. Bu yapıları daha az tüy dökmelerine sebep olduğu için oldukça dikkat çeker. Eğer evinizde köpek beslemek istiyor ama tüy dökmesinden korkuyorsanız kısa tüylü köpekler sizin için iyi bir seçim olacaktır. En bilinen kısa tüylü 10 köpek türünü sizler için derledik.

Dalmaçya Köpeği

Siyah beyaz benekleriyle oldukça zarif ve fit bir görünümleri vardır. Bekçi ve av köpekleri olarak bilinir. Fakat evde de ailenize rahatlıkla uyum sağlayacaklardır. Sahiplerine oldukça bağlıdır.

Çok zeki olmalarına rağmen eğitilmeleri zordur. Tüyleri kısa olduğu için çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Sahipleriyle birlikte uyumaya bayılırlar.

Sivas Kangalı

Kısa tüylü köpekler arasında yer alan sivas kangalı, Anadolu Çoban ırkından gelir. Güçlü ve heybetli yapısıyla tanınır. Sivas kangalı son derece asil, sadık, korumacı, ciddi ve ağırbaşlıdır. Ev yaşamına pek uygun değildir.

Zorlu yaşam koşullarında zekâsı ve çevikliğiyle hayatta kalmayı başarır. Sürüsünü, sahiplerini ve özellikle çocukları korumakta üstüne yoktur. Yabancı insanlara karşı saldırgandır. Kangallar ailesinin yanına yaklaşan herkese karşı korumacı davranır. Tüyleri 3-7 cm uzunluğundadır. Bu tüyleri sayesinde iklim şartlarına kolaylıkla uyum sağlar

Kısa Tüylü Köpekler | Bullmastiff

kisa-tuylu-kopekler

Kısa tüylü köpekler

Bullmastiff oldukça inatçı bir türdür. Baskın bir karakterleri vardır. Eğitmek zor olsa da sahibine alıştıktan sonra itaat etme konusunda bir sıkıntı kalmayacaktır. Çok az tüy dökerler. Çok hareketli oldukları için egzersiz ihtiyaçlarını gidermeye özen gösterilmelidir.

Doberman Pinscher

Sivri kulakları, pürüzsüz parlak tüyleri, kusursuz fiziki yapısıyla dikkat çeker. Çok enerjik ve zeki hayvanlardır. Doberman’lara patronun siz olduğunu net bir şekilde göstermelisiniz. Çünkü eğer liderliğinizi belli etmezseniz öncü bir ruha sahip olduklarından onlar size liderlik eder. Çocuklu aileler için pek de uygun bir köpek türü değildir.

Rottweiler

Eskiden savaşlarda askerlere eşlik etmiş köpeklerdir. Görev bilinci yüksek olan bu köpeklerin eğitimi oldukça kolaydır. Rehber köpek, terapi köpeği ve koruma köpeği olarak faydalanılabilir. Rottweiler kısa tüylü 10 köpek türü arasında yerini çok rahatlıkla alır. Kısa tüy yapıları ve güçlü bünyeleri sayesinde neredeyse hiç tüy dökmezler.

Basenji

kisa-tuylu-kopekler

Kısa tüylü köpekler arasında yer alan ve hareketli yaşam tarzlarıyla dikkat çeken Basenji’lerin egzersiz ihtiyaçları karşılanmadığı takdirde saldırgan davranışlar sergileyebilir. Avcılık iç güdüsü çok fazladır. Dışarıda gezdirirken temkinli davranmanız ve tasmasını serbest bırakmamınız daha sağlıklı olacaktır. Bunların aksine sahiplerine karşı çok sadıktır.

Evde başka evcil hayvanınız varsa Basenji cinsi köpek sahiplenmek tam bir hayal kırıklığı olur. Fakat bir tek onu besleyecekseniz sizin için çok iyi bir arkadaş olacaktır. Basenji’lerin en sevilen ve en avantajlı özelliği hiç tüy dökmemesi ve asla kokmamasıdır.

Bull Terrier

Farklı yüz yapısıyla bütün dikkatleri üzerine çeker. Görünüşleri insanlarda önyargı oluştursa da çok sevecen ve sadık canlılardır. Çok üzücü bir durum olsa da eskiden Bull Terrier’ler köpek dövüşlerinde kullanılıyordu. Doğru eğitilip, yavruyken sosyalleştirildikleri takdirde saldırgan özellikleri kırılır ve daha uysal bir yapıya bürünür.

Kısa Tüylü Köpekler | Beagle

kisa-tuylu-kopekler

Uyumlu bir yapıya sahip olan Beagle cinsi köpek tam bir ev köpeğidir. Evdeki aile fertleriyle ve diğer evcil hayvanlarla arası çok iyidir. Sadece kedilerle anlaşamaz. Küçük vücut yapıları, büyük kulakları ve oyuncu tavırlarıyla gönlünüzü fetheder. Kısa tüylü olan bu köpek türü temizlik ve hijyen açısından da tercih sebebidir.

Basset Hound

Basset Hound tam bir koku avcısıdır. Çok uzun kulakları, kısa ayakları ve büyük bir vücudu vardır. Orantısız bir vücut yapısı gibi dursa da bu onu diğer köpek türlerinden ayıran bir özelliktir. Bu köpek harika karakteri ve fiziğiyle her ailenin sahip olmak isteyeceği bir köpek türüdür.