Birbirinden Sevimli Küçük Köpek Cinsleri

tarafından
193
Birbirinden Sevimli Küçük Köpek Cinsleri

Sevimlilikleriyle ilgiyi üzerlerine çekmekte çok başarılı olan küçük köpek cinsleri gelişimini tamamladıktan sonra aynı boyutlarda kalmaya devam ederler. Buda onları ilgi çekici bir hale getirir. Ayrıca çok fazla enerji harcama ihtiyacı duymadıklarından apartman yaşamına çok kolay uyum sağlarlar.

Küçük Köpek Cinsleri Hangileridir?

Küçük olmalarından dolayı gittiğiniz her yerde size eşlik edebilirler. Bu küçük dostlarımızın bakımını üstlenmenin getirdiği sorumlulukları unutmamak gerekir. Tüylerini tarama, dişlerini fırçalama, doğru beslenme ve yürüyüş gibi ihtiyaçlarını gidermek için insan dostlarına ihtiyaç duyarlar. Ailenizin bir üyesi olabilecek birbirinden sevimli küçük köpek cinslerini sizler için derledik.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier yere kadar uzanan tüyleriyle bilinir. Görünüşünün aksine oldukça cesur ve inatçıdır. Sahibine çok bağlıdır. Yabancı insanlarla ve diğer köpeklerle yıldızı barışmaz. Genelde saldırgan tavırlarıyla bilinir. Uzun tüylere sahip olduğu için her gün taramanız gerekir.

French Bulldog

kucuk-kopek-cinsleri

Küçük köpek cinsleri

French Bulldog sivri kulakları ve buruşuk yüz hatlarına sahiptir. Enerjik ve oyuncu bir köpek türüdür. Fareler en büyük düşmanıdır.

Evinizde ikinci bir köpek istiyorsanız iyi bir seçenek olamayabilir. Çünkü diğer köpeklerle arası pek iyi değildir. Fakat insan dostlarına karşı oldukça arkadaş canlısıdır. Küçük ağız yapılarına sahip olduklarından hırıltılı sesler çıkarır ve horlayarak uyurlar.

German Spitz

En çok tercih edilen küçük köpek cinsidir diyebiliriz. German spitz kabarık tüyleri ve şirin kuyruğuyla gönülleri fetheder. Sokakta gördüğünüzde sevmeden geçmeniz mümkün değildir. Çok az eğitime ihtiyaç duyar fakat çok fazla ilgi ve bakım gerektirir. İtaatkâr olduğu kadar inatçı bir yapıları da vardır.

Havanese

Havanese uzun tüylü, sevecen ve nazik tavırlı bir köpek cinsidir. İnsanlarla ve hayvanlarla arası çok iyidir. Hali hazırda evcil dostunuza arkadaş arıyorsanız havanese cinsi köpek iyi biri seçimdir. İnsanlara aşırı düşkün olduğu için asla yalnız hissettirmez. Çok eğlenceli ve neşelidir. Diğer küçük ırklara göre daha sakin bir yapısı vardır.

Küçük Köpek Cinsleri | Pug

kucuk-kopek-cinsleri

Buruşuk bir yüz basık burun ve sırtına kıvrılan kuyruğu ile bilinir. Fransız Bulldog ile karıştırabilir. Fakat pug cinsi köpekler onların aksine yuvarlak kafa yapılarına sahiptir. Pug’ların çocuklarla arası çok iyidir. Bazen çok havlasalar da uysal bir yapıları vardır. Hareketsiz bir yaşam sürdükleri için obeziteye yakalanabilirler bu sebepten bakımlarına dikkat edilmelidir.

İngiliz Bulldog

İngiliz Bulldog bedenine oranla büyük kafa yapısına sahiptir. Görünümü soğuk ve huysuz gibi gelse de aslında güvenilir ve sevgi doludur. Çocuklara karşı naziktir. Salyaları ve horlamalarıyla nam salmıştır.

Poodle (Kaniş)

Poodle cinsi köpekler halk arasında kaniş olarak bilinir. Atletik bir vücut yapıları vardır. Kıvırcık tüyleri sevimliliğine sevimlilik katar. Tüyleri çok sık olduğu için özellikle yaz aylarında tıraş ettirmeniz gerekebilir. Fakat tüy dökmek gibi bir problemleri yoktur. Kaniş’lerin bakımı diğer cinslere göre zordur. Maddi ve manevi çok fazla emek harcamanız gerekir.

Küçük Köpek Cinsleri | Beagle

Çok hareketli ve enerjik olan beagle egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Hem insanlara hem diğer hayvanlara karşı çok sıcak kanlıdır. Özgür ruhlu ve oldukça zekidir. Doğayı ve dışarıda olmayı daha çok sever.

Chihuahua

Chihuahua dünyada küçük köpek cinsleri arasında en küçük köpek türüdür. Soğuğa karşı dayanıklıklı değillerdir. Küçük olmalarına rağmen çok cesur ve korumacı bir yapıları vardır. Çok fazla havlamalarıyla tanınırlar. Son derece hareketli ve enerjiklerdir. Diğer küçük cinslere oranla bakımı daha kolaydır.

Dachshund

kucuk-kopek-cinsleri

Sosis köpekleri olarak da bilinir. Uzun vücudu kısa ayaklarıyla yüzümüzü gülümsetip sempatimizi kazanır. Dachshund gelişmiş koku duyusundan dolayı av köpeği kategorisinde yer alır. Doğaları gereği kazma işinde çok başarılıdırlar. Evde beslemek için pek de uygun bir cins değildir.

Fino Köpekleri

  • Pomeranya (Pomeranian)
  • Maltese
  • Shih tzui
  • Pekinez
  • Papillon
  • Bichon Yorkie

kucuk-kopek-cinsleri

Fino köpekleri küçük köpek cinsleri arasında en sevilen türlerdendir. Süs köpekleri olarak da bilinir. Özellikle Pomeranya minyon gövdesi, kabarık tüyleri, minik kulakları ile bizi kendine çeker.

Fino köpekleri kendi türleri ile çok iyi geçinir. Yabancılara karşıda oldukça ılımlı yaklaşır. Fino köpekleri evde beslemek için son derece uygundurlar.