Kediler Nelerden Nefret Eder? Bunu Öğrenmenin Zamanı Geldi!

tarafından
104
Kediler Nelerden Nefret Eder? Bunu Öğrenmenin Zamanı Geldi!

Kediler yaşantımızın pek çok yerinde yer alırlar. Özellikle kedi sahipleri için kediler pek çok şeyden daha önemlidir. Tıpkı çocuğumuz gibidir ve ona en iyi şekilde bakmak isteriz. Kedilerimiz için iyi olacağını düşünüp yaptığımız bazı hatalar büyük olumsuzluklar doğurabilir. Peki, kediler nelerden nefret eder? Nelere dikkat etmeliyiz?

Aşağıdaki maddeleri dikkatli okuyarak kedinizin nelerden nefret ettiğini, hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini daha detaylı görebilirsiniz.

1.    Yıkanmayı Sevmez

Bu pek çok kişi tarafından duyulan fakat ciddiye alınmayan bir durum. Peki kediler neden yıkanmayı sevmez?

  1. Kedi, bilindiği üzere çok temiz bir hayvandır. Dillerinde kendilerini temizlemesini sağlayan papillalar vardır ve bu sayede kendilerini temizleyebilirler. Kendilerini temizlerken tüy yutacakları için kedi maltı kullanarak midelerinde biriken tüylerin sindirimini ve dışkılama yolu ile çıkmasını sağlayacaktır.
  2. Kedilerin tüylerinin altında koruyucu bir yağ tabakası vardır ve her yıkanmada bu tabaka zarar görerek ciddi cilt hastalıklarına yakalanma riskini arttırır.
  3. Tüyleri ince ve sık olduğu için kuruması zordur bu da yine hastalanma riskini arttırır. Kurutma makinesi ile kurutmak onları korkutacaktır çünkü kediler insanların kulaklarından daha hassas kulaklara sahiplerdir ve sesi daha çok algılamaktadırlar. Bu da kedinizde ciddi travma oluşturabilir. Kedilerde korku ile oluşan travmalar geçici veya kalıcı olabilir. Belirtilerinde saklanma, iştahsızlık, tedirginlik gibi durumlar olabilir.

2.      Keskin Kokular

Kediler Nelerden Nefret Eder?

Kediler Nelerden Nefret Eder?

Kediler Nelerden Nefret Eder? Kedilerin burun koku alma dokuları çok hassastır ve onlar için keskin kokular rahatsız edicidir. Bu kokulara parfüm, deodorant, tütsü gibi örnekler verilebilir. Böyle bir durumda kediniz o ortamdan hatta sizden de uzaklaşmak isteyebilir. Bu da kedinizi rahatsız edeceğinden stres hali yaratabilir.

3.      Uzun Süre Evde Yalnız Kalmak

Vahşi kediler, büyük kediler (aslanlar dışında) doğada tek yaşamayı sevseler de, evcil kediler sosyal canlılardır. Kediler Nelerden Nefret Eder? Oyun oynamayı, sahipleriyle vakit geçirmeyi, sevilmeyi sevdikleri için uzun süre yalnız kalınca bunalıma giren, stres yapan canlılardır. Bu da onların beslenmesini, sosyalliğini, size karşı tavrını etkileyebilir.

4.     Tıraş Ettirmek

Kedilerin her noktası gibi tüyleri de işlevseldir. Özellikle yaz aylarında kedileri tüylerinin terlettiğini düşünerek tıraş ettirmek doğru değildir çünkü tüyleri vücut ısısını belirli düzeyde tutar. Kedinizi yaz aylarında sıcağın olumsuzluklarına karşı koruyan büyük bir etkendir. Bu sebeple yaz aylarında sıcaktan korumak için tüylerini tıraş ettirmek büyük bir hata olur.

Yalnızca kaş ve yanaklarında bıyıkları yoktur. Ön patilerinin arkasında da bıyıkları bulunur ve çevreyi algılamasında büyük bir rol oynar. İstisnalar doğrultusunda tıraş edilmesi gerekebilir fakat buna yalnızca veteriner hekim karar verebilir.

5.     Kediler Nelerden Nefret Eder? Pis Kum Kabı Tabii ki!

kediler

Herkesin de bildiği gibi aşırı titiz ve temiz hayvanlardır. Kum kabının is olmasından da nefret ederler ve bu onların tuvaletini evin başka bölgesine yapmasına, tuvaletini tutmasına ve agresifleşmesine sebep olabilir. Günlük olarak kumu temizlenip yeterli kum konulmalıdır.

6.     Bebek Gibi Sevmek

Bebek gibi sırt üstü yatırılmayı ve sürekli öpülmeyi sevmezler çünkü bu onları savunmasız hissettirir. Kedinizi severken onun kendini savunabileceği bir pozisyonda sevmek kedinize güven verecektir. Eğer kediniz kendini sırt üstü yatırıp sevdiriyorsa bilmelisiniz ki kediniz size çok fazla güveniyor.

7.     Kedinizi Zorla Sevmek

Kedi, özgür ruhlu bir hayvandır. Zorla istemediği hiçbir şeyi yapmayı sevmez. İstemediği durumda onu zorla sevmek size karşı hırçınlaştırır ve daha çok uzaklaşmasını sağlar.

Genellikle sevilmek istediğinde sahibine hareketleriyle ve sesleriyle sevilmek istediğini belli ederler. Sevilmek istediği zamanlarda sert sevmeden sevin. Bu durum size daha çok yakınlaşmasını sağlayacaktır.

8.     Kedinizi Kalabalık Ortamda Tutmak

kediler

Gürültü ve kargaşayı sevmezler. Tanımadıkları insanlara karşı çok fazla temkinli olurlar. Bu sebepten dolayı kediniz istemediği müddetçe kalabalık ortama sokmayın çünkü kendisini savunmasız ve tedirgin hisseder.

Kendisi istediği zaman kalabalık ortama girmesine ve kişileri koklayarak tanımasına müsaade edin.

9.     Sık Sık Mama Değişikliği

Kediler Nelerden Nefret Eder? Mamalarına da alışma süreleri vardır ve sık sık mama değiştirmek hem kedinizi alışması açısından hem de sağlığı açısından iyi olmaz.

Mama değişikliği yaparken başta eski mamasıyla karıştırarak vermenizi öneririz. Eski mamayı azaltarak tamamen yen mamaya geçiş yapabilirsiniz. Bu onun alışması açısından daha kolay olacaktır. Aksi halde kediniz mamasını yemek istemeyebilir ve zorla yemek durumunda kalırsa psikolojik açıdan zorlanabilir. Konuyla ilgili olan bir yazımızı da sizlerle paylaşmak isteriz: Yavru Kedi Ne Yer?