Köpek Otelleri Nedir? Güvenli Midir?

tarafından
82
Köpek Otelleri Nedir? Güvenli Midir?

Köpekler oldukça sosyal ve arkadaş canlısı hayvanlardır. Köpek otelleri de onlar için tatil otelidir.

İnsanlar ve diğer hayvanlar ile sürekli etkileşim halinde olmak isterler. Bu özelliklere sahip olan köpeklerin geneli yalnız ve tek başlarına kalmaktan hoşlanmamaktadır. Sahiplerinden başkasının yanında rahat hissetmeyen köpekler, sahiplerinin yokluğunda etrafta başka bir canlı olmadığında huzursuz olmaktadırlar.

Köpekler çoğunluk olarak sosyal hayvanlar olsalar da bazı köpek cinsleri çoğunluktan ayrılarak daha içe kapanık ve sosyallikten uzak köpekler olabilmektedir. Sadece sahipleri ve sahiplerinin yanında görerek tanıdıkları insanlar ve hayvanlar haricinde diğer canlılar ile etkileşime girmekten çekinirler. Bu durumdan kaynaklı sahiplerinin olmadığı bir ortamda yalnız ya da yabancı bir canlıyla kalmaları daha problemli sonuçlar doğurabilmektedir.

Evcil hayvan sahipleri bazı durumlarda dostlarından ayrı kalmak durumunda kalabiliyorlar. Evde tek başına kalamayacak durumda olan köpek dostlarımız için yardıma köpek otelleri koşuyor.

Köpek Otelleri Nedir?

kopek-otelleri

Köpek Otelleri

Köpek oteli, köpek sahiplerinin köpeklerinden uzak kalmak zorunda oldukları ve yalnız bırakamayacakları durumlarda köpeklerini geçici süreyle bıraktıkları yerlerdir. Köpek otelleri, köpeklere uygun olarak tasarlanmış olan yaşam alanlarıdır. Köpek oteli içerisinde çok sayıda köpekle sosyalleşme ve iletişim kurma imkanı bulan köpekler sahiplerinin yokluğundan dolayı doğabilecek depresyon ve bunalım süreçlerinden kurtulabilmektedir.

Sahiplerinin yokluğunda köpeklerin bütün ihtiyaçlarının giderildiği bir ortam olan köpek oteli merkezleri, köpeklerin beslenme gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra egzersiz, eğitim ve sosyalleşme gibi ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Köpeklerinden belirli sürelerde ayrı kalmak durumunda olan köpek sahipleri, bu gibi durumlarda köpek oteli hizmetinden faydalanabilirler.

Köpek Otelleri Güvenli Midir?

kopek-otelleri

Köpek otelleri, köpek sahiplerinin ihtiyaç duyulduğu takdirde köpeklerini gönül rahatlığı ile teslim edebilecekleri güvenli yerlerdir. Fakat köpeğiniz için otel seçimi yaparken oldukça dikkatli ve seçici olmak yarar sağlayacaktır. Köpeğinizin çeşitli problemlerle karşılaşmaması ve huzursuz olmaması adına en iyi şartlarda köpek oteli hizmeti veren yerleri araştırmak oldukça önemlidir.

Köpeğinizi otele bırakmadan önce evcil hayvanınızın sağlığı ve güvenliği adına dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şu şekildedir;

  • Köpek otelinin ruhsatını ve işletmenin yetki belgelerini görmeyi talep edin.
  • Otelin içini ve köpeğinizin vakit geçireceği alanları gezerek inceleyin.
  • Başka köpeklerle yan yana ve yakın temasta olacağı için köpeğinizin aşılarını mutlaka tamamlayın.
  • Olası bir acil durumda otelde veteriner bulunup bulunmadığını öğrenin.
  • Köpeğinizin tükettiği ve yemekten hoşlandığı mama ve besinlerle ilgili bilgi verin.
  • Varsa köpeğinizin oynamaktan hoşlandığı oyuncak ve materyalleri onunla birlikte bırakın.